Кърджали сред деветте общини изправени пред финансов крах

Орязани държавни субсидии, наследени дългове, неизгодни договори, пълен финансов хаос. Това завариха новите кметове. Все едно са харчили като за последно и са си повтаряли “След нас - и потоп”. Така може да се обобщи мнението на новите градоначалници за предшествениците им. Там, където кметовете продължиха мандатите си, ситуацията също не е розова. Още в първите седмици след изборите започнаха и регионални драми, като най-известен стана случаят с Видин, където общината не работи пет дни, защото токът й беше изключен. Кореспондентите на “Труд” провериха какво е положението в най-закъсалите общини преди новата финансова година.

Дългове от 18,7 млн. лв. тегнат над община Видин. Само сметките за ток, вода, доставки на хранителни продукти, охрана са за над 12,7 млн. лв. Затъването на дунавската община доведе до спиране на тока в 15-етажната административна сграда.

Новото ръководство пое общината с блокирани сметки за 6,8 млн. лв. За да бъде пуснат токът, от администрацията прибегнаха до нетрадиционни мерки - местно дружество, което дължи данък сгради и такса смет на кметството, плати на ЧЕЗ да пусне електричеството и така се издължи на общината.

“Ситуацията не е от вчера, а месеци наред натрупвани сметки, години наред недобро управление. Тук проблемът не е, че общината няма пари да се разплаща, а че сметките й са запорирани и реално тя не може да извади и една стотинка”, заяви новият градоначалник Герго Гергов.

За излизане от катастрофалната ситуация Видин поиска помощ от премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков за 15 млн. лв. под формата на субсидия и безлихвен заем. От кметството обещават да затегнат финансовата дисциплина и събираемостта, а отделно да увеличат приходите с 50% за догодина.

Точно 12 194 988 лева е дефицитът в община Силистра. Неразплатените задължения са над 7 млн. лева, поетите ангажименти с неосигурено финансиране възлизат на над 2 млн. лева. От всички неразплатени суми 3 млн. лева са само към две фирми - за пътно поддържане и доставка на горива.

В Силистра е рекордно ниска събираемостта на данъците и таксите. “Ситуацията е много сериозна и затова сме предприели мерки - пълен одит, увеличаване на събираемостта на местните данъци, която в момента е към 30%, и оптимизиране на разходите”, обобщи кметът д-р Юлиян Найденов. Той не изключи възможността да накара принудително местни фирми с големи задължения да започнат да си плащат.

Община Пловдив е на път да изпрати годината с куп неразплатени сметки, завещани от предишното управление на града, призна новият кмет инж. Иван Тотев (ГЕРБ). Със сигурност част от плащанията ще бъдат прехвърлени за следващата година. Неразплатени са инфраструктурни и улични ремонти и дейности, свързани с европейското първенство по гребане за мъже и жени.

Новата управа обаче няма притеснения, че може да се стигне до забавяне на заплатите на служителите или до спиране на тока и водата заради неразплатени сметки. И тук, както почти навсякъде, сериозните проблеми идват от факта, че приходите от местни данъци и такси са под 70% от планираните в бюджета.

Кметът описа тежкото наследство не без чувство за хумор: “По отношение на договори в сферата на обслужването сме обезпечени напълно и можем да работим спокойно в дългосрочен план. Предишните управляващи от ВМРО-НИЕ и БСП за сключили договори за 3 години напред за сметосъбирането и зимното снегопочистване, за доставките на горива, както и за “паяците”. Няма да мислим и за транспорта, тъй като той е възложен на частни компании за следващите 10 години. Наследихме и обществена поръчка за огромни количества сол и пясък, а в последните месеци преди изборите е сключен договор за изграждане на солище.”

Скоро Плевен ще има програма за стабилизиране на местните финанси, обяви новият кмет доц. Димитър Стойков. По думите му, общината е “на червено”, но предишният кмет Найден Зеленогорски твърди обратното. 4 млн. лева е очертаващото се неизпълнение на местните приходи и това е оптимистичната прогноза. 6,7 милиона лева са похарчени досега от 14-милионния инвестиционен кредит, който бе гласуван от общинския съвет през пролетта. “Ще направим преоценка на заема. Възможно е да се откажем да усвояваме остатъка”, допусна градоначалникът. Ако бъде изтеглен целият кредит, от юни догодина местният бюджет ще трябва да плаща по 250 хиляди лева месечно главница и лихви.

“Частният град” Дупница е в капан установи с ужас още в първите минути след встъпването си в длъжност новият кмет на Дупница инж. Методи Чимев (ГЕРБ). Известният като “първият частен град в България” заради хегемонията, наложена от Братя Галеви, се оказа във финансов срив - официално задълженията на общината са към 6 милиона лева, установи финансовото министерство преди изборите. Неподозирано обаче изскачат нови и нови задължения - фирми и дружества “цъфват” в общината с фактури за стотици хиляди левове и си търсят парите за извършени дейности и услуги. Като че ли е имало сценарий за финансов капан за новата власт, коментират активисти на ГЕРБ. Някои го отдават на тактика от страна на Галеви, които бяха консултанти на предишната общинска управа.

ЧЕЗ вече заплаши да изключи тока на детските градини и училищата. Парк “Рила” - гордостта на дупничани, изведнъж остана без охрана - общината не може да плаща на фирмата. Друга “приятна изненада” за кмета Чимев се оказаха сключените 980 граждански договора с различни хора за различни услуги. Ведомството на Симеон Дянков обяви, че възстановява на общината спрените като наказателна мярка 276 хиляди лева. В същото време центърът на Дупница от месеци е разкопан, но ремонт не се прави заради липсата на пари.

Община Велико Търново ще продаде държавни ценни книжа за 2 884 611 лв., за да плати ремонта на парковете в града. Книжата са били купувани през последните години по настояване на бившия кмет д-р Румен Рашев. Общината се е сдобила с тях чрез излишъка от събраната такса смет. “Сумата обаче ще бъде възстановена и с нея пак ще се купят ценни книжа”, обясниха чиновници. Ремонтите трябваше да бъдат платени с банков кредит, но общинските финансисти са преценили, че е много по-удачно да се пласират наличните книжа, отколкото да се плащат такси покрай усвояването и погасяването на заема. Хазната в болярския град има задължения за около 100 000 лв. и вземания от държавата за над 1,2 млн.лв. по одобрени европроекти.

Неразплатените задължения на общината в Кърджали към доставчици и за услуги ми тежат като камък на шията, призна кметът на Кърджали Хасан Азис. Те възлизат на 7 млн. лева и по думите му са натрупани през последните 2,5 години, когато той пак беше кмет.

Кърджали е на трето място по задлъжнялост в страната. Откакто ДПС е в опозиция, ситуацията е критична, бюджетите на общините са орязани, и то избирателно, твърди Азис. Над 1 млн. лева са борчовете към почистващата фирма “Титан”, останалите са към електроразпределителното дружество EVN и строители. Кметът посочи, че вижда повишаването на собствените приходи като единствен изход от кризата. Събираемостта на местните данъци и такси обаче е не повече от 70%. Не очаквам помощ от правителството, заяви градоначалникът. В момента той се притеснява най-много, че трябва да съкрати 40 чиновници, за да изпълни условието на Министерството на финансите за 15% свиване на администрацията.

Перничани и фирмите в града дължат над 3 млн. лв. за местни данъци и такси. Сред длъжниците е и полицията в града. Водят се разговори, изпращат се покани за доброволно разплащане, а ако се наложи, ще преминем към принудително събиране чрез съдебен изпълнител, закани се кметът Росица Янакиева.

Въпреки че няма неразплатени задължения, Варна има големи заеми.

Последният кредит - 12 млн. лв. за инфраструктура, бе отпуснат наскоро, но половината вече е похарчен. Общата финансова задлъжнялост на Варна - с всички кредити и лихви, е към 60 млн. лв., твърди кметът Кирил Йорданов. Според бившия главен финансист на общината Димо Стоев обаче дълговете са над 93 млн. лв. В общината са спокойни - сумата била в рамките на закона и не надвишава 15% от собствените приходи.

Труд

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини