Зам.-министър на външните работи Феим Чаушев от квотата на ДПС в кабинета на тройната коалиция ще се изправи пред съда по обвинение за посредничество при даване на откуп за откраднат джип. От Софийската районна прокуратура информираха, че делото срещу него е внесено преди месец.
Според обвинителния акт съучастник на Чаушев, който е родом от крумовградското село Рибино, е бил Ивайло Геков. Твърди се, че в периода 19 февруари - 8 март в София двамата предложили съдействие на турския гражданин Фейзи Илханлъ, за да му бъде върнат откраднатият джип БМВ Х6 с турска регистрация. Поискали за "услугата" 25 000 евро.
Припомняме, че Геков бе задържан в началото на март в момент на получаване на 23 000 евро - парите, които собственикът на джипа е успял да събере. При задържането му той е бил с латексови ръкавици - защитна мярка срещу белязани пари. Около час по-късно е бил задържан и Чаушев. Без да знае, че Геков вече е под контрола на полицията, той му казал, че идва, "за да си оправят нещата". Вътрешният министър Цветан Цветанов тогава обясни, че Геков се познавал добре с Чаушев и той го посочил като човека, който трябва да вземе парите.
По делото има и данни, събрани със СРС - подслушани разговори. Илханлъ получил от свои познати телефона на Чаушев, когото преди това не е познавал. До момента така и не стана ясно в качеството на какъв Чаушев е обещал да помогне. По думите на министър Цветанов нямало данни бившят зам.-външен министър да е замесен в схеми с откупи на други крадени коли, но не се изключвала вероятността да става въпрос за организирана банда автокрадци.
Случаят бе огласен, преди да бъдат арестувани останалите по веригата и без да е открит обявеният за изчезнал джип. И досега не е ясно дали кражбата е разкрита.
Чаушев бе пуснат на свобода срещу гаранция от 5 000 лв., а Геков срещу 2 000 лв. Ако бъдат осъдени, двамата може да получат до 10 г. затвор.
През 2008 г. Феим Чаушев скандализира обществото с това, че имаше два документа за самоличност с различни имена - лична карта на името на Петър Чаушев и дипломатически паспорт на името на Феим Чаушев. Под името Петър Чаушев той фигурираше и в управителните органи на частни фирми.