Компресорна станция за газоснабдяване на Кърджали започва да строи „Ситигаз-България”АД. Дружеството поиска да бъде учредено право на строеж върху имот общинска собственост. Днес единодушно съветниците гласуваха учредяването на възмездно право на строеж. Това доведе до допълнения в Програмата за управление и разпореждане със земи от общинския поземлен фонд.
„Ситигаз-България”ще изгради газопровод до Кърджали с пари от Европейската банка за възстановяване и развитие. Проектът е разгледан на последния борд да трезора. Първоначално компанията се опита да си осигури средства по оперативната програма „Регионално развитие”. В последствие проектът наречен „Газ Римини” се разрасна и включи газификацията на 28 общини от газорапределителен район „Тракия”. Предвижда се изграждането на 850 км газопроводи.
Идеята за газифициране на Кърджали принадлежи на синия областен управител Пламен Иванов. През 1999 г. се проведоха консултации за пускане на тръба от Хасково до Кърджали с „Овъргаз”. Пламен Иванов постави условието да бъде елиминиран от участия тогавашния сив кардинал в СДС Христо Бисеров. От „Овъргаз” бяха готови да вложат 2 млн. долара инвестиции, ако няма политически интриги. До съгласие не се стигна.
От 2004 г. в тази насока работи кметът на Кърджали Хасан Азис. Изпратено е положително становище до тогавашния министър на икономиката и енергийните ресурси. През март 2006 г.Министерството на икономиката и енергетиката дава уверение, че са водени преговори с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за снабдяване със синьо гориво на общини, за чийто територии до този момент няма издаден лиценз
През 2007 г.по предложение на кмета Хасан Азис общинските съветници гласуваха Кърджали да бъде присъединен към гарзоразпределителен район „Тракия”. Градоначалникът получи правомощия да преговаря със „Ситигаз” и да завърши проекта.
От „Ситигаз” извършиха маркетингово проучване за потреблението на газ в Кърджали .
Кметът Хасан Азис проведе преговори с Бургастрансгаз и Министерството на икономиката и енергетиката, Кърджали да се свърже с тръбата, която ще води от Хасково към Гърция.
През 2008 г. Българския енергиен холдинг и Булгаргаз започнаха инвестиционни проучвания за свързване с газопреносната система на Гърция. Трасето, по което се предвижда да мине тръбата е Димитровград-Хасково-Кърджали-Момчилград.
Европейската комисия се ангажира с изпълнението на проекта за тръба Хасково-Комотини, която да преминава през Маказа.
Станислава Неделчева
Георги Кулов