Феим Чаушев в МВР-болница,вдигнал кръвно

Феим Чаушев

Бившият зам.-министър на външните работи Феим Чаушев, задържан като посредник при получаване на откуп за краден автомобил, е вдигнал високо кръвно в ареста и е откаран в МВР болница за преглед.  Това съобщи директорът на Столичната полиция комисар Валери Йорданов съобщи пред Дарик радио.

Чаушев е задържан късно снощи в София при полицейска операция за предотвратяване на предаване на откуп за краден автомобил.

Откупът е бил поискан за джип БМВ Х6 с турска регистрация, откраднат на 19 февруари от паркинг на столичен хотел. Автомобилът е бил без застраховка. Приблизителната му стойност е около 100 хил. евро, каза вътрешният министър.

Турският гражданин, който е собственик на автомобила е потърсил помощ от полицията. Според разказа му - той се свързал с Феим Чаушев, който му обещал, че ще опита да направи нещо, за да намерят автомобила.

Според разказа на потърпевшия, след няколко дни Чаушев му заявил, че това може да стане, но ако се плати откуп на крадците 25 хил. евро.

Така във вторник вечерта около 20.00 ч. в София е задържан 37-годишният Ивайло Г. при получаване на откуп 23 хил. евро за крадения автомобил.

Потърпевшият заявил, че толкова е сумата, която са успели да съберат. Около час и половина по-късно за среща със задържания е пристигнал бившият заместник-министър Чаушев, който, според Ивайло Г., е обявил, че идва "за да си оправят нещата".

Чаушев е задържан на ул. "Персенк" в ж.к. „Лозенец" и е отведен в СДВР. Задържан е и 37-годишният Ивайло Г., който трябвало да получи откупа.

При разрешаването на случая са използвани СРС-та.

Специалните разузнавателни средства са ползвани само за случая с искания откуп за откраднат автомобил, след подаването на информацията от засегнатото лице, обясни министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, попитан дали има други причини, заради които спрямо Чаушев да са ползвани СРС-та.

В момента става дума само за конкретния случай с посредничеството на Чаушев, обясни министърът, попитан има ли данни за други подобни действия на бившия зам.-министър.

"Много неща съм видял, но никога не съм очаквал, че висш служител на държавната администрация и бивш зам.-министър в две министерства ще бъде разкрит и задържан в схема за получаване на откуп за краден автомобил", коментира вътрешният министър. Притеснителното е, че той е участвал в подобно посредничество, без да потърси органите на реда, за да се документира престъпната дейност на лицата, откраднали автомобила, които след това търсят възможност да печелят пари от това, каза Цветанов.

По думите му по всяка вероятност става дума за организирана престъпна група и има и други по веригата. 

Цветанов каза, че турският гражданин е потърсил за съдействие Чаушев, който след няколко дни потвърждава, че може да помогне за намиране на откраднатия автомобил, но че за това трябва да бъдат платени 25 хил. евро откуп. Може би са се познавали от предишен период, когато Чаушев е бил в Турция, или когато този турски гражданин е посещавал България, добави той.

Всичко по случая ще бъде докладвано на Прокуратурата, която да прецени дали се налага задържане за 72 часа. Работата по намирането на автомобила продължава.

Феим Чаушев беше зам.-министър на външните работи от квотата на ДПС в кабинета на Сергей Станишев от 2005 до март 2008 г., когато подаде оставка заради скандал около двойната му самоличност по документи.

Той стана популярен със скандала около двете му имена - Феим Юсеинов Чаушев и Петър Юриев Чаушев. С едното си име Чаушев е бил в директорския борд на голям курортен комплекс, както и в други търговски дружества, докато в същото време бил и заместник-министър на външните работи под другото си име.

Чаушев се оправда, че не е знаел, че не е бил заличен от управата на въпросните сдружения и обяви, че не е получил нито лев от участието си във фирмите.

Той си е сменил името с решение на съда в Пещера през 2001 г. от Петър на Феим и до 2006 г. не си е извадил нова лична карта, което пък е друго нарушение на законите.

Почти по същото време излезе и псевдонимът му от досието като сътрудник на бившата Държавна сигурност - Бисер. Бил е вербуван в родното си село и трябвало да донася информация за изселническите настроения сред сънародниците си.

Скандалът завари зам.-външния министър в Африка. На 24 март 2008 г. Феим Чаушев подаде оставка като заместник-министър на външните работи като сред мотивите посочи клеветническата кампания срещу него. В изявление пред медиите той обяви, че напълно законно е притежавал удостоверение от съда за идентичност на двете имена - Петър и Феим, и че не се е облагодетелствал от участието си във фирми докато е бил заместник-министър.

Като зам.-министър Чаушев се занимаваше особено отблизо с казуса около българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия. Въпреки скандала около двойната му самоличност, след оставката му външният министър Ивайло Калфин и премиерът Сергей Станишев му благодариха за добрата работа около разрешаването на казуса с осъдените на смърт българки в Либия и я оцениха като професионална. Ивайло Калфин го похвали за работата му за активизиране на отношенията на България с африканските страни.

През февруари 2011 г., след близо три години отсъствие от публичния живот, Чаушев даде телевизионно интервю, в което твърди, че има голяма част от заслугите за благоприятното разрешаване на процеса в Либия, че е присъствал на ред тайни преговори за съдбата на сестрите с международно участие и т.н.

Той е роден на 1 март 1944 г. в село Рибино, Крумовградско. Преди да стане заместник-външен министър, е бил заместник-министър на младежта и спорта

Вести.бг

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини