„Най-големият рапър в САЩ може да бъде уязвим“: как 2Pac създаде най-силния химн за самотните майки

Емблематичният хип-хоп изпълнител от 90-те години Тупак Шакур беше известен със своята сурова емоционалност и безкомпромисен стил. Но „Dear Mama“ – искрената му почит към майка му Афени Шакур – разкри неговата по-нежна страна и продължава да вълнува слушателите и до днес.

„Не всеки има късмета да изпита майчината любов за дълго време“, споделя DJ Master Tee, чиито думи секват от вълнение, преди да избухне в сълзи по телефона.

„Много хора са загубили майките си твърде рано… и мисля, че Тупак Шакур разбра това много добре“, продължава продуцентът. „Той не просто искаше да създаде песен, прославяща майките, които все още са с нас, но и да отдаде почит на тези, които вече не са.“

DJ Master Tee създава оригиналния, копринено мек ритъм (по-късно адаптиран от съпродуцента Tony Pizarro) за „Dear Mama“ – дълбоко личната ода на покойната рап легенда към самотната му майка Афени Шакур. Тя е активистка в радикалната политическа група Черните пантери, която по-късно се бори със зависимостта си към наркотиците, докато се опитва да издържа двете си деца.

Тази песен е емоционалният, но в крайна сметка пречистващ център на иначе пропития със смърт албум Me Against the World, издаден преди 30 години този месец. В албум, където Тупак преминава от размишления за самоубийство (So Many Tears) към покрусена тъга (Lord Knows), използвайки многократно думата „безнадежден“, „Dear Mama“ се усеща като диамант, проблясващ в мрачна бездна. „Дори когато беше пристрастена към крек, мамо, за мен винаги беше черна кралица“, изрича той прочувствено.

Промяна в разказа на рап музиката

Тези думи сами по себе си представляват радикална промяна в начина, по който рапът разказва истории за жертвите на Crack Era – периода през 80-те и 90-те, когато употребата на кокаиновия дериват взе връх в САЩ.

Дотогава рапърите често дехуманизираха зависимите с обиди като basehead и zombie. Но според DJ Master Tee, Тупак ги вижда като „жертви на системата, които се нуждаят от подкрепа“. Въпреки че изразява тъгата си за детството, прекарано в бедност – когато той и сестра му Секиива стават свидетели на битката на майка си с пристрастяването – той подхожда със съпричастност към нейната борба.

Гласът му в „Dear Mama“ е топъл, изпълнен с дълбоко уважение и обич. Възхвалявайки майка си, Тупак отдава почит не само на своята, но и на всички самотни майки, както и на майчинството като цяло – чувство, което намира отклик по целия свят. Това се доказва и от цифрите: песента има над 345 милиона стриймвания само в Spotify.

Наистина, „Dear Mama“ остава една от най-емблематичните песни на Тупак. През 2009 г. тя става първата солова рап песен, включена в Националния регистър на записите на Библиотеката на Конгреса на САЩ, призната за своето дълбоко културно значение.

„Няма значение откъде си – гето или не – защото „Dear Mama“ надхвърля всичко това“, казва инженерът на песента Пол Арнолд. „Можеш да бъдеш богат, беден, черен, бял – всеки може да се свърже с тази песен. Честно казано, трудно ми е дори да говоря за нея, без да се разчувствам. Тя те кара да мислиш за собствената си майка, а това не винаги е лесно.“

Революционната майка, която вдъхнови песента

За да разберем напълно създаването на „Dear Mama“, трябва да се върнем към корените на жената, която я вдъхнови.

Родена през 1947 г. в Северна Каролина като Алис Фей Уилямс, Афени Шакур израства в период на жестока расова дискриминация. На 11-годишна възраст семейството ѝ се премества в Бронкс, но въпреки че попада в по-разнообразна среда, тя продължава да се сблъсква с предразсъдъци. Намерила утеха в уличните банди, тя по-късно се присъединява към движението на Малкълм Х и впоследствие към Черните пантери.

Афени се издига в редиците на организацията, въвеждайки програми за безплатни закуски за бедни деца и организирайки протести срещу експлоататорски наемодатели. Тя става мишена на ФБР, а през 1971 г. е обвинена заедно с 20 други пантери в заговор за нападение срещу полицаи.

Бременна с Тупак и изправена пред 300 години затвор, тя решава да се защитава сама. Въпреки всичко, печели делото и месец след края на процеса ражда сина си – Тупак Амару Шакур, кръстен на перуанския революционер, предвождал най-голямото антиколониално въстание в историята на испанска Америка.

Детството на Тупак и влиянието на майка му

Израствайки в Източен Харлем, Тупак е заобиколен от активисти, бунтовници и бегълци от правосъдието. Майка му го учи да разпознава федерални агенти, а наказанията му включват четене на The New York Times от корица до корица.

Въпреки че е надарен артист, животът го принуждава да избере улицата. Прекарва години, наблюдавайки как майка му се бори с пристрастяването и социалната несправедливост, и влага всичко това в музиката си.

„Пусни нещо за майка ми“

Според DJ Master Tee, „Dear Mama“ се ражда спонтанно. „Тупак току-що беше слязъл от сцената и ми каза: Пусни нещо за майка ми“. Вдъхновен от джаз пианиста Joe Sample, Tee създава инструментала, а Тупак записва вокалите си на един дъх, с „истинска лекота“.

„Той рапираше като проповедник“, казва Арнолд. „Знаеше, че сълзите не те правят по-слаб – правят те по-мъж.“

Оставеното наследство

Години след смъртта му „Dear Mama“ остава не просто песен, а културен феномен. „Това е песен, която ще надживее всички нас“, казва DJ Master Tee. „Винаги ще ни напомня какво означава любовта на една майка.“

Източник: radioenergy.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини