Народното събрание наложи в сряда забрана на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да проведе избора за т.нар. трима „големи“ в съдебната власт - председатели на двете върховните съдилища и главния прокурор.
Вотът на депутатите се случва буквално часове преди ВСС да започне заседанието в четвъртък, на което трябва да изслушва и гласува кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор. Дотогава гласуваните в сряда промени Закона за съдебната власт няма да бъдат обнародвани, което означава, че ВСС все пак ще може да избере Сарафов за главен прокурор.
Ако това се случи, ключова ще бъде ролята на президента Румен Радев, от когото се очаква да не подпише указа за назначаването на Сарафов. Това ще даде време за обнародването на законовите промени и ВСС няма да има право да потвърди евентуален избор.
Решението на депутатите води до невъзможност за ВСС да избере и нов шеф на Върховния административен съд. Предстои депутатите да вземат решение дали Борислав Сарафов и Георги Чолаков могат да останат временни шефове на прокуратуратура и ВАС, което би ги бетониралло за дълго време начело на ключовите институции.
„Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по чл. 33, ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението“, гласи приетият в сряда законопроект.
Само преди ден ГЕРБ, БСП и групата на Делян Пеевски (ДПС-НН) гласуваха „против“ в правна комисия да се забрани на ВСС да провежда избор на някой от тримата големи в съдебната система.
Вотът в пленарната зала се обърна след настойчивите призиви на ПП-ДБ и „Възраждане“.
„Необходими са гаранции, че прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор няма да е само еднократен акт, след който Сарафов да продължи да прави това, което прави, че Сарафов няма да продължи да остане да упражнява функциите на главен прокурор“, каза Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Тя каза, че работата на депутатите е да осигурят гаранции, че се провеждат „честни процедури, с качествени хора, а не уредени мачове“. Борислав Сарафов е единственият кандидат за главен прокурор, след като няколко месеца по-рано обясняваше, че не би се кандидатирал.
Лена Бориславова отново коментира, че Сарафов е част от мрежата на „Осемте джуджета“, за което свидетелства магистрати и изтекли в медиите снимки между него Петьо Еврото. Тя пак каза, че досега той не е дал обяснения за „стотици хиляди левове, получавани от неговото семейство от фирми, близки до ГЕРБ и ДПС“.
„Да разберем дали наистина ЗСВ е станал заложник на преговорите за правителство. Всички групи, които подкрепят тези реформи да бъдат в залата, конкретно се обръщам към ДПС-ДПС и да спрем ГЕРБ, БСП и ДПС-НН в техните опити да опраскат тази съдебна реформа“, каза депутатът от „Възраждане“ Петьо Петров.
Преди това парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ председателите на ВКС да се избират с т.нар. двойно мнозинство от Пленума на ВСС – не само с поне 17 гласа от членовете му, но и с мнозинство на съдиите, избрани от съдии. Целта на това предложение бе да се гарантира, че двамата опозиционно настроени членове на ВСС от съдийската квота ще имат решаващ глас при вота за главен прокурор.
-След гласуването председателят на парламента Наталия Киселова даде почивка. По-късно депутатите трябва да гласуват предложенията на ПП-ДБ за въвеждане на ограничения за това кой може да бъде назначаван за временен началник на прокуратурата и върховните съдили, както и за какъв срок.
Ако предложението на ПП-ДБ бъде прието, Борислав Сарафов и Георги Чолакова ще трябва да отстъпят позициите си на временни шефове на прокуратурата и ВАС.
Очаквайте подробности