До 100 000 севернокорейски войници в Украйна в замяна на модернизация на въоръжението С. Корея с руски технологии?

Северна Корея може да увеличи участието си във войната в Украйна, изпращайки до 100 000 войници в подкрепа на руската армия, предупреждават анализатори. А това може да доведе и до ескалация на напрежението в Корейския регион, особено с оглед на придобиването на руски модерни ракетни технологии от страна на Пхенян.

Севернокорейски персонал се събира в руско военно съоръжение в Усурийск през октомври, по информация на южнокорейското разузнаване. Снимка: AFP

Войната в Украйна като възможност за Северна Корея

Според Ян Ук, старши анализатор в Института за политически изследвания "Асан", първоначалното разполагане на около 10 000 севернокорейски войници в Украйна може да се разшири значително. "Не бих се изненадал, ако общият брой достигне 10 пъти повече", казва той.

Пхенян използва участието си в конфликта, за да реформира и модернизира своите въоръжени сили. "Това добавя към заплахите за сигурността, пред които са изправени Южна Корея, САЩ и Япония", предупреждава Ян Ук.

Придобиване на модерни ракетни технологии

Изстрелването на хиперзвукова балистична ракета със среден обсег от Северна Корея в понеделник привлече вниманието на международната общност. Анализаторите смятат, че тази технология може да е резултат от руска помощ, предоставена като част от сделка за военна и икономическа подкрепа.

Заместник-посланикът на САЩ в ООН, Дороти Камил Шей, изрази загриженост относно ракетния тест, отбелязвайки, че Северна Корея става все по-способна да "води война срещу своите съседи".

По време на посещението си в Южна Корея в понеделник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази опасения, че Русия може да е склонна да предостави на Северна Корея и космическа и сателитна технология в замяна на военна подкрепа в Украйна.

Военно и технологично сътрудничество между Москва и Пхенян

Русия, чийто военен арсенал е силно изчерпан от войната, изглежда разчита на Северна Корея за доставки. Ян Ук подчертава, че дори след края на конфликта Русия може да продължи да вижда Северна Корея като евтин и надежден доставчик на оръжия. В замяна Пхенян използва приходите за допълнително укрепване на армията си, създавайки порочен кръг на нестабилност в региона.

Според Хон Мин, старши изследовател в Корейския институт за национално обединение, руската технологична подкрепа може да помогне на Северна Корея да подобри способностите си в разработването на ракети и космическо наблюдение. Новите ракети на Северна Корея демонстрират значителни подобрения в маневреността и контрола на височината.

Нова севернокорейска хиперзвукова ракета беше изстреляна по време на тестово изстрелване в понеделник. Снимка: AFP

Хиперзвуковите ракети: потенциални последствия

Позовавайки се на неотдавнашните тестове, Хонг Мин заяви, че Северна Корея е подобрила траекторията на своите хиперзвукови ракети, които сега могат да летят на по-ниски височини, да маневрират по-прецизно и да достигат по далечни цели. Според държавните медии на Северна Корея ракетата е достигнала първа максимална височина от 99,8 км и втора максимална височина от 42,5 км, летяла е със скорост 12 пъти по-висока от скоростта на звука и е ударила цел на разстояние 1500 км от изстрелването си.

Геополитически последици

По време на посещението си в Южна Корея държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази опасения, че Русия може да предостави на Северна Корея космически и сателитни технологии. Това сътрудничество може да доведе до по-сериозни заплахи за региона и света.

Опасенията са, че придобиването на такава технология би позволило на Северна Корея да застраши критична американски и южнокорейска военна инфраструктура, като стелт бомбардировачи и балистични ракети.

Твърди се, че Северна Корея модернизира остарелите си изтребители МиГ-29 и конструира нова 3000-тонна фрегата, и двете вероятно с руска помощ, според съобщения в медиите.

Северна Корея също така модернизира остарелите си изтребители МиГ-29 и изгражда нова 3000-тонна фрегата, като се предполага, че и в тези проекти има руска помощ. По време на посещението си в Русия през 2023 г. Ким Чен-ун посети военни заводи и други стратегически обекти, сигнализирайки за задълбочаване на сътрудничеството с Москва.

Статия във вестник за среща между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и руския президент Владимир Путин в Пхенян миналата година. Снимка: AFP

Ограничения и бъдещи отношения

Въпреки засилването на връзките между Москва и Пхенян, анализаторите смятат, че тези отношения може да се окажат краткотрайни. Ян Му Джин, президент на Университета за севернокорейски изследвания, отбелязва, че Северна Корея вероятно ще се насочи и към възстановяване на връзките с Китай, който остава неин основен съюзник.

Сътрудничеството между Русия и Северна Корея не само добавя ново измерение към войната в Украйна, но също така поражда сериозни рискове за сигурността в региона и глобалната стабилност.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини