Колко опасен е Херберт Кикъл?

Привърженик на Путин, поддръжник на конспиративни теории и радикалист по отношение на миграцията: кой е Херберт Кикъл, най-вероятният бъдещ канцлер на Австрия?

Карл Нехамер, отиващият си канцлер на Австрия от консервативната Австрийска народна партия, определяше Херберт Кикъл като „риск за сигурността“. Но очевидно 1,4 милиона избиратели са на друго мнение, тъй като в края на септември те осигуриха на Кикъл и на неговата Австрийска партия на свободата голям изборен успех - с 29 процента партията зае първото място, а сега одобрението към нея вече възлиза на 35 на сто според допитванията.

След като разговорите за сформиране на центристка коалиция пропаднаха, президентът Александър ван дер Белен официално връчи мандат за съставянето на правителство на Партията на свободата.

От единак до кандидат за „народен канцлер"

Според данните от допитванията на австрийската обществена медия ORF само за два процента от избирателите на крайнодесните решаващо значение за подкрепата им е имал лидерът на партията.

Херберт Кикъл не е смятан за особено харизматичен, колкото предишни ръководители на Партията на свободата. Той е по-скоро единак, който дълго е действал зад кулисите. Роден е през 1968 година във Вилах, Каринтия, а за биографията му не се знаят много подробности: женен е, има един син, занимава се с триатлон и алпинизъм, следвал е хуманитарни науки, но така и не е завършил.

Сега той заявява готовността си да стане следващият австрийски канцлер - нещо повече, да бъде „народен канцлер“, както е определян от своята партия, която не се опасява, че това словосъчетание буди асоциации с нацисткото минало. Защото преди да се наложи понятието „фюрер“, Адолф Хитлер бива наричан именно така.

Като феникс от пепелта на аферата „Ибиса"

Кикъл прави партийна кариера стъпка по стъпка. Първо, той пише речите и е съветник на бившия партиен лидер Йорг Хайдер, след това става генерален секретар при неговия наследник на поста Хайнц-Кристиан Щрахе. Кариерата на Щрахе приключи след аферата „Ибиса“ - след разпространението на тайно заснето видео, на което се вижда как тогавашният вицеканцлер и негов съпартиец открито говорят за корупция.

Кикъл, който е начело на партията от 2021 година, успя да се измъкне от скандала, макар и към него да бяха отправени подозрения. Той по това време е вътрешен министър в правителството на Себастиан Курц от Австрийската народна партия. Кикъл тогава отказа да подаде оставка заедно с Щрахе и в крайна сметка става първият уволнен министър в новата история на Австрия.

Александър ван дер Белен отказа да връчи мандат за съставяне на правителство на Кикъл през октомври, но сега го направиСнимка: Thomas Kronsteiner/Getty Images

Хардлайнер за миграцията, привърженик на Путин

Кикъл е на поста вътрешен министър само 17 месеца, но успява неведнъж да демонстрира своето отношение към мигранската политика - той ту планира забрана за излизане от центровете за приемане на бежанци, ту депортиране на осъдени на първа инстанция чужденци още преди да имат възможност да обжалват. По време на евроизборите през 2019 година Кикъл дори обяви, че иска да заобиколи Европейската конвенция за човешки права. „Тъй като аз все още смятам, че важи следният основнен принцип - правото да следва политиката, а не политиката - правото“, каза тогава Кикъл пред ORF.

Той споделя евроскептичните възгледи на своята партия - в миналото е определял политиката на ЕС като „високомерна и самодоволна“, изборната програма на Партията на свободата предвижда ограничаване на компетенциите на европейските институции, а лидерът ѝ иска „Австрия като крепост“ в рамките на Шенгенското пространство. И макар да е по-умерена от „Алтернатива за Германия“ по въпроса с евентуалното напуснане на ЕС, австрийската крайна десница, подобно на германската, също използва думата „ремиграция“, за да настройва за масовите депортации. Кикъл само засилва ислямофобските лозунги на своята партия, използвайки в предизборната си кампания мотото „Дахам вместо ислям“ - „дахам“ означава „у дома“. По време на пандемията пък той се прояви като поддържник на конспиративните теории и противник на имунизациите.

Подобно на „Алтернатива за Германия“, Партията на свободата е против доставките на оръжие за Украйна, а през февруари 2023 година, при първата годишнина от войната, Кикъл говори пред австрийския парламент за „дългата предистория на провокациите от страна на САЩ и НАТО“, които носели вина. Кикъл е и противник на европейските санкции спрямо Русия, а партията му през 2016 година подписа договор за приятелство с „Единна Русия“ на Путин. Германският депутат от ХДС Родерих Кизеветер нарече Партията на свободата „троянския кон на Русия в Европа“.

Новината, че Партията на свободата ще се опит да сформира правителство, бе приета с протести във ВиенаСнимка: Heinz-Peter Bader/dpa/AP/picture alliance

Австрия по пътя на Орбанова Унгария

Критиците на Кикъл се опасяват, че като канцлер той ще следва курса на също близкия до Русия унгарски министър-председател Виктор Орбан и дори може да преустрои Австрия по унгарски пример. Двамата поддържат добри отношения и през лятото заедно с бившия чешки премиер Андрий Бабиш основаха фракцията „Патриоти за Европа“ в Европейския парламент.

След изборната победа през септември в Австрия първоначално се сформира бастион срещу партията на Кикъл. „Никой не ви иска“, изтъкна в парламента тогавашният генерален секретар на Австрийската народна партия Кристиан Щокер. През уикенда обаче Щокер бе определен за служебен наследник на досегашния партиен лидер Нехамер. Той обяви, че вече е склонен да води преговори за съвместно правителство с Партията на свободата.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини