Клиентка получи сметка за 840 лв. за 10 дни престой на автомобила пред Терминал 2
България се оказа страната на „златните“ паркинги. След странните практики по сухопътните граници - принудително отбиване към частни паркинги на Дунав мост при Видин и Русе с минимална такса 15 лв. и такса „дезинфекция“ на ГКПП Капитан Андреево, най-голямото ни летище изненада пасажери, изпращачи и посрещачи с нова тарифа за престой на автомобилите.
Клиентка, оставила на Коледа колата си на един от платените паркинги на Терминал 2 на Летище София, докато е на почивка в чужбина, при прибирането си била шокирана от новината, че дължи 840 лева.
Жената, която сподели горчивия си опит във Фейсбук, разказва, че очаквала сметката за 10-дневното ползване на паркинга да е 110, а не 840 лева. Когато поискала обяснение за „сурвакането“, казали ѝ, че има нови правила и нови цени за паркирането.
„Идваш си в България и разбираш, че трябва да платиш 840 лв. за паркинг за 10 дни престой... вместо 110 лв., тъй като от 1-ви декември цените се били променили и три национални телевизии го били излъчили .„Паркингът Р5, луксозният паркинг от злато, на който само шейхове си оставят колите, е най-скъпият - за 7 дни таксува 420 лв. Табели имало, искам да дойдете да си видите подредените табели на луксозния паркинг“, възмущава се потърпевшата.
Отговарящите за паркирането посъветвали жената да подаде жалба.
Но как се е натрупала впечатляващата сума?
Концесионерът на летището СофКонект затвори големия етажен покрит паркинг за основен ремонт, като междувременно обособи нови площадки за автомобили с вариации в предназначението и различни ценоразписи. Оказва се, че жената със солената сметка е оставила колата си на Р5 - най-скъпия от всички паркинги на двата терминала. Докато на всички останали за първия час престой се плащат 5 лева, на Р5 минималната такса е 6 лева. За една седмица ставката е 420 лева, а за всеки следващ ден - по 60 лв. За сравнение на паркинга Р3 престой от 7 дни струва 115 лв., а за всеки следващ ден се добавят по 10 лева. Дори паркингът към ВИП зоната на Терминал 1 е по-евтин за дългосрочно „домуване“ от „златния“ Р5 - там за една седмица таксата е 200 лева, а за всеки ден отгоре се плащат 40 лв.:
Оказва се, че „златният“ Р5 е най-близкият до залите „Пристигащи“ и „Излитащи“ на Терминал 2 и е най-удобният за пасажерите и техните посрещачи/изпращачи. Затова е отреден най-вече за краткосрочно паркиране, а дългият престой се наказва с високи такси.
Има друг паркинг, Р4, който на сайта на летището е описан като „икономичен“ и особено подходящ за по-дълъг престой на коли. Там за 7 дни ставката е 110 лева, а за всеки ден след това - 8 лева.
Тази важна информация я има на сайта на аерогарата, но очевидно не е достатъчно разгласена и подходящо представена на място и шофьорите трудно се ориентират кой паркинг кой номер е, какви са таксите и за какво е подходящ - за кратък или за дълъг престой. Реакцията на дамата, ужилена с 840 лева, е показателна. Очевидно концесионерът е длъжник на хората, на които се налага да оставят автомобилите си за минути, часове или дни.
В различните тарифи има логика, но промените не бяха добре обяснени. Концесионерът на Летище София се похвали доста шумно пред медиите, че увеличава местата за паркиране, но не даде добра гласност на особеностите на ценовата си политика.
Отделен въпрос е дали таксите не са прекалено високи. Както се разбира от интернет страницата на летището, откритите паркинги не се охраняват. Персонал няма - шофьорите се самотаксуват на автомати. Така с еднократна инвестиция в асфалт, бариери и „тикет система“ концесионерът си осигурява постоянни високи приходи от предоставяне на услугата „паркиране“.
Дългото паркиране на Р5 се оказва прескъпо удоволствие.