През ноември парче космически боклук се насочи към Международната космическа станция (МКС). За да предотвратят сблъсък космонавтите активираха двигателите на руския космически кораб, прикрепен към нея. Това измени леко орбитата ѝ и я спаси от удара. От създаването си през ноември 2000 г. МКС е извършвала десетки подобни маневри, а рисковете от сблъсъци растат всяка година. Дали скоро космическият боклук няма да е толкова много, че да направи полетите в космоса невъзможни, пита CNN.
През годините експерти по космическия трафик многократно са изразявали тревога за нарастващия боклук в космоса.
Предишни сблъсъци, експлозии и тестове на оръжия са оставили десетки хиляди отломки, които учените следят. Вероятно има милиони по-малки парченца, които са невидими за настоящите технологии.
Синдромът на Кеслер е хипотетичен феномен, кръстен на американския астрофизик Доналд Кеслер, който го описва в своя научна статия през 1978 г.
Тази каскадна реакция може да продължи, докато орбитата на Земята стане толкова задръстена, че сателитите да станат неизползваеми, а космическите изследвания — невъзможни.
Учените не са единодушни за текущото ниво на риск и кога точно може да настъпи този „преломен момент“. Но всички са съгласни, че проблемът с трафика в космоса изисква спешно решение.
От началото на космическите полети през 1957 г. е имало повече от 650 инцидента като „разпадания, експлозии, сблъсъци или аномални събития“, според Европейската космическа агенция (ESA).
Тази година сателит на НАСА се размина само на 20 метра с останка от руска ракета.
"Дори с най-добрите сензори днес има граници за това, което може да бъде надеждно „видяно“ или проследено, а по-малките космически отломки често са неоткриваеми“, каза Боб Хол, директор на специални проекти в COMSPOC Corp., компания за софтуер за космически трафик.
Ниската орбита на Земята е изключително пренаселена. Тази зона е дом на две обитаеми космически станции и хиляди сателити (само апаратите за сателитен интернет на SpaceX са 7000). Ако в ниска земна орбита настъпи вълна от експлозии, това би могло да застраши живота на астронавтите, да спре изстрелванията на ракети и да доведе до унищожаването на цялата сателитна техника там.