Абсурд - овце край Карнобат измират, властта нехае

Овце край Карнобат измират, собствениците им търсят съдействие от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), но ръководството ѝ не взима никакво отношение. Така под риск е поставен цял сектор у нас - овцевъдството.

За поредния абсурден случай сигнализираха собствениците на ферма с около 2000 животни от селектирана френска порода в карнобатското село Сигмен. Те се отглеждат за добив на месо и вълна, предодаха бТВ и Нова телевизия.

БАБХ не е отговорила на запитванията нито на собствениците, нито на двете медии.

„Ако до два дни не бъдат взети мерки, излизаме на протест. Ще затворим пътища, друг изход няма“, казаха Колю Петров един от собствениците на фермата.
Историята

Преди два месеца овце в стадото започват да боледуват. Предположили, че става въпрос за краста. Животните са третирани с препарати, къпани са и са инжектирани два пъти, но резултат няма. Крастата не минава.

Преди десетина дни започват да умират първите овце. Дадени са проби за изследване. Овцете нямат шарка, шап или чума.

От лабораторията, която е направила изследванията, казват, че животните имат заболяване, което е нелечимо и не е познато у нас. Нарича се Скрейпи и Меди-Висна. Тези болести са познати във Великобритания и Русия, заболяването е заразно и овцете се евтаназират, каза Колю Петров.

Справка в интернет показва, че заболяването Меди-Висна по овцете е класическа бавна вирусна болест, характеризираща се с хронично протичане с признаци на пневмония и менингоенцефалит. Скрейпи е бавно прогресиращо заболяване по овцете и козите. При тези животински видове заболяването предизвиква дегенерация на централната нервна система.

С днешна дата вече са измрели около 200 овце от стадото, по думите на собствениците.
Проблемът

Проблемът е, че ръководството на БАБХ не желае да издаде на собствениците на фермата официален протокол от какво са болни животните.

„Дават ни протокол, че не са болни, но не издават протокол за това, от което са болни,  казват ни го само устно“, каза Веселин Янев.

Официален протокол от какво са болни овцете е необходим, за да могат собствениците на фермата след това да получат обезщетение от държавата за умъртвяването на овцете.

Освен това тези две болести не са вписани официално, че при умъртвяване на животните заради тях, фермерите получават обезщетение. Това също трябва да се добави от ръководството на Министерството на земеделието и храните, което до този момент също не е взело отношение по случая, стана ясно от излъчените телевизионни репортажи.

„Проблемът в държавата е, че службите на БАБХ по регионите си вършат работата, но в София никой не я върши“, каза един от животновъдите.

„Нас ни боли за това, че държавата не взема отношение. Толкова ли е трудно да се направи комисия и да се дойде на място да се види? Ако действително тази зараза се разпространява, да се вземат мерки и да се регулират нещата. Това е нашата молба“, каза Николай Киров, един от собствениците на фермата и зърнопроизводител.

Собствениците твърдят, че са подходили отговорно. Сигнализират властите и търпеливо чакат решение на проблема, но то не идва, а са имали оферта да продадат животни в чужбина.

„Можехме да ги продадем, това значи да затрием един отрасъл и да заразим цяла Европа. Защото имахме възможност да продадем и изнесем за Германия 700 животни, но не го направихме, защото видимо не са здрави“, заяви Веселин Янев.

Овцете в стадото са купувани на различни цени - от 600 лв. до 1200 лв. бройката, посочи той.
Протести

Собствениците на фермата за овце дават два дни срок на ръководството на БАБХ да вземат решение по техния случай и да се предприемат мерки.

В противен случай заплашват с протести и затваряне на пътища.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини