Комисията за енергийно и водно регулиране (кЕВР) защити намерението си да повиши с близо 9 процента предсрочно цената на електроенергията за бита – от януари вместо от юли 2025 г., с аргумента, че заради ниската ѝ в момента стойност много от потребителите са се отказали да се топлят с газ, пелети и дърва и са минали на ток, което довело до извънредна консумация и превишаване на определената за регулирания пазар квота за производителите. Отделно цените на борсата са по-високи от изчислените от регулатора при определянето на едногодишната цена от 1 юли 2024 г. и за да се осигури електроенергия за домакинствата и да не се получава финансов дефицит в системата се налага повишението на тарифите, обсъдено на заседание на комисията в сряда.
От регулатора обаче обясниха, че при това положение няма да се налага промяна на цената на електроенергията за бита от 1 юли 2025 г.
Директорът на дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика“ в регулатора и член на работната група, написала доклада, Пламен Младеновски, обясни пред журналисти, че в по-студения ноември много домакинства са се топлили с ток вместо с досегашните енергоносители и това означава на регулирания пазар да се осигури повече от предвидената енергия.
Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че налагащата се извънредно промяна на цените на тока не са заради погрешни прогнози на регулатора, а заради външни фактори. Той обясни, че сметките за цената от 1 юли 2024 г., когато тя бе повишена с под 2 на сто, са правени въз основа на фючърси за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. Реалната цена обаче се оказала по-висока, заради промени извън България и даре за пример увеличеното търсене на ток от страна на Украйна, чиято енергийна инфраструкутра е суриозно увредена от руските атаки.
В съчетание със слабата енергийна свързаност между Западна и Източна Европа, това доведе до повишаване на цените на електричеството в източноевропейски страни като Словакия, Румъния, България, Гърция и Унгария, заяви регулаторният шеф. По думите му това на свой ред е вдигнало средната пазарна цен ана 220 лв./МВтч, което е над прогнозната определена от КЕВР - 173 лв.
Иванов отбеляза, че българските домакинства плащат най-ниската цена за електроенергия от всички битови потребители в Евросъюза, но при такива промени в обстоятелствата регулаторът е длъжен на преразгледа решението си.
Според новите сметки на КЕВР цената на тока в Западна България ще се увеличи с 8.92 процента, в Югозападна България - 8.96 на сто, а за Северна България – 9.15%.
Търговският директор в Националната електрическа компания (НЕК) Венцислав Марков обясни, че потреблението на бита е нараснало с 11.50 процента и това е изразходило повечето от определените за домакинствата квоти за производство на ток от държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. НЕК в момента взема квотите от АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ Марица Изток 2“ и ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово“ и ги продава на електроснабдителните дружества „Електрохолд“, ЕВН и „Енерго-Про“. Компанията обаче в момента не разполага с достатъчно водни запаси за производство на ток от ВЕЦ, чиято цена е ниска и може да компенсира ръста на тарифите на борсата. Язовирите на НЕК са пълни само на 64 процента, отбеляза Марков.
Според представителя на „Електрохолд“ Зорница Генова с повишението на цената се постига баланс между стабилността на енергийните дружества и интересите на клиентите. От ЕВН и „Енерго-Про“ също нямаха възражения срещу определеното поскъпване.
Предложеното увеличение отчита пазарните реалности и нуждата от 1 млн. МВтч над предвиденото в цените на тока до юли, отбеляза зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов. Според него КЕВР е подходила строго консервативно и увеличението ще струва не повече от 4 лв. на месец към сметките на домакинствата.
Окончателното решение за цената на тока ще се вземе на 1 януари 2025 г.
Регулаторът посочи, че цената на топлоенергията няма да се променя.