Всяка година между 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени, до 10 декември, Деня на правата на човека, стартират 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. Граждански организации в подкрепа на хората пострадали от насилие организират различни инициативи с цел да привлекат вниманието на обществеността върху тази толкова сериозна обществена тема.
Фондация ПУЛС клон-Кърджали е регистриран юни месец тази година. А доброволчески клуб на „Доверието“ към него работи от 4 години в подкрепа на хора пострадали от „Домашно насилие“ С цел да отбележим дните на активизъм екипа се организира със засаждане на 19 дървета /колкото са жертвите по официална статистика/“Сребърен смърч“ в памет на хората изгубили живота си в следствие на системно домашно насилие през 2024г
Заявка за подкрепа на нашата инициатива дадоха активни дами от с. Боровица общ. Ардино за, което Клуба на Доверието им Благодари от сърце. Спряхме са на тази локация, защото е едно от най красивите и живописни места в България.На следващо място ние с този акт подкрепяме природата и освен вниманието на обществеността към този тежък социален проблем и показваме грижа за нашата планета друг глобален проблем.
Днес е последния ден от 16 дни на активизъм Денят за правата на човека, по ирония на съдбата, когато подготвяхме събитието се оказа единствен възможен ден. Тук искам да засегна много сериозно темата за правата на хората. Знаем ли ние нашите права, информираме ли се за това или сме на бързо готови да съгласим с това, което ни диктуват. Прави ми впечатление, че общността в региона не е овластена не знае как да защитава и отстоява правата си и как да бъде граждански активен. Ролята на различните граждански организации в региона трябва да бъде застъпена и засилена, да се привличат доброволци, които да формират умения и качества за това да бъдат граждански активни. Нашия офис е винаги отворен за всички намира се на 2 етаж в Търговски комплекс „Орфей“ гр. Кърджали. Нашите телефони са 0899 245 100 и 076 60 10 10
Насилието срещу жените и момичетата е едно от най-широко разпространените и дълбоко вкоренени нарушения на правата на човека. То не само, че представлява крайна форма на дискриминация, но и води до дълготрайни последствия за жертвите, техните семейства и обществото като цяло.
Насилието срещу жени и момичета остава глобален проблем, с който се сблъскваме ежедневно.
1 от 3 жени над 15 години по света е била жертва на физическо или сексуално насилие от интимен партньор поне веднъж в живота си.
В България хиляди жени – дъщери, сестри, майки, баби, внучки, братовчедки, племенници и приятелки – страдат от подобно насилие всяка година.
Мюжгян Адем
П.У.Л.С.-Кърджали