Магия на хляба се състоя в Основно училище „П.Яворов”, деца и родители споделиха, как се меси насъщния в квартал „Боровец” в Кърджали. Това стана по време на специална среща на педагози, деца и родители под наслов „Магията на хляба”, посветена на вековните традиции сред християни и мюсюлмани. Идеята е на преподавателката Стефка Семерджиева. Тя подчерта, че щом хляб на трапезата има, човек е сит и богат. Предстоят празници, хората се събират независимо от религията, като основно на трапезата присъства хляба.
Стефка Семерджиева разказа историята на хляба. Още от новокаменната епоха /VI-IV хил. пр.н.е/ хората са се научили да мелят от житото брашно и да пекат хляб от него. Топлият и бухнал хляб се появил при египетските фараони. Гърците го възприели и създали първите обществени пекарни. Хлябът възпитава, вдъхва надежда, той е символ на живота подчерта педагожката. Тя припомни,че при мюсюлманите има т.нар.висящ хляб, когато купуваш два самуна, но взимаш единия, а другия оставяш на бедните. При християните на Великден се прави сладък хляб-козунак,който се раздава. За Бъдни вечер се приготвя постна питка с пара.
Родители споделиха, че почти във всяка къща в квартала редовно месят хляб у дома. Няма по сладък хляб от приготвения от майчината ръка. Децата познават кога се меси по аромата.
Прието е като сънуваш починал човек, също да месиш хляб. Хляб и месо се раздават за хаир. Даряват се вдовици и сирачета.
Деца от клуба по фолклор на етносите рецитираха стихове. Те подчертаха , че без хляб трапезата е празна. С пита с мед се посрещат първокласниците в училище, за да им е сладко учението. Горчив хляб е този,спечелен с тежък труд Сладък е хлябът,който идва на трапезата ни след честен труд,споделиха децата.
В квартала казват,че човек е от добро тесто,когато е от добро семейство. Родители подчертаха, че когато вземат за женене момче или момиче от квартала и то е от добро потекло, казват,че хляба ще се яде.
Никой не е по голям от хляба, обобщиха децата.
Директорката на училището Елена Янева, разчупи и раздаде пита на деца и родители. Тя подчерта, че родителите са много важни за педагозите. От своя страна е нужно семействата от квартала трябва да уважават труда на учителите, за да е гарантирано бъдещето на децата.
Текст и снимки:Георги Кулов