Световната организация ЮНЕСКО включи гайдата в списъка с нематериално световно културно наследство, като я приписа на Македония и Турция, става ясно от съобщение на сайта на организацията.
„Традиционната гайда (Gayda/Tulum) е традиционен дървен духов инструмент, който се изработва и изпълнява в цялата област, която включва Република Северна Македония и регионите на Източно Черно море и Тракия в Турция. В Северна Македония тя се състои от четири части: мелодична тръба, дрон тръба, духалка и резервоар за въздух. В Турция се състои от мелодична тръба, тръба за духане и тяло. И в двете страни за направата на мелодичната тръба се използва чемшир. Тялото се прави от козя или овча кожа, която се накисва няколко дни в смес от вода, царевично брашно, кисело мляко и сол. След това се надува и се окачва да изсъхне. След като изсъхнат, частите и тръбите се закрепват. Гайдата е свързана с народната музика и се свири на събития като сватби и фестивали“, се казва в обосновката на ЮНЕСКО.
Северна Македония и Турция са подготвяли съвместно кандидатурата на гайдата в продължение на две години и половина. В момента в списъка на ЮНЕСКО Македония присъства с общо 6 обекта, като два от тях са съвместни с Турция. Вторият е пролетният празник Едерлези. Един от македонските обекти е съвместен с България, Молдова и Румъния – честването на 1 март.
Родопската каба гайда, която има същите характеристики като описаната в ЮНЕСКО, е била предлагана за кандидат за този списък през 2016 г., но не е била включена в него. България има 7 обекта в списъка, като само един от тях е съвместен с други държави – първомартенските обичаи.