ГД БОП: Внимание! Очакват се много измами по празниците с нощувки в къщи за гости

С наближаването на празниците се увеличават случаите на измами с резервации на къщи за гости. Това каза директорът на дирекция „Киберсигурност“ в ГДБОП ст. комисар Владимир Димитров в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия, цитиран от БТА.

Почти всеки ден някой се жалва, че са се опитали да го измамят или е пратил 600-700 лева за запазване на хотел или вила, посочи той. Димитров отбеляза, че много често има и случаи, при които българи запазват собствености в чужбина, за да празнуват по празниците, например в Дубай, във Франция и там се случват същите схеми. 

Според Димитров, най-голямата сума, с която са измамени хора, е за около 2500 лева. Една дама беше резервирала вила, която не съществува или която съществува, но измамниците са копирали снимките и са рекламирали в социална мрежа, обясни той. 

Затова експертът съветва когато наемат хотел или вила за празниците, потребителите да бъдат много внимателни - първо на коя платформа намират рекламата и после да се уверят, че имат резервация, например като се обадят на рецепцията на хотела. 

Владимир Димитров посочи, че тази година около „Черния петък“ са получавали сигнали, че някой е купил продукт и впоследствие е получил нещо, което не отговаря на поръчаното, или когато се е опитал да върне закупеното, не е могъл да се свърже с компанията. Около един-два сигнала на ден сме получавали около „Черния петък“, което е една идея повече от обикновеното, отбеляза той. 

Директорът на „Киберсигурност“ посочи за какво да внимават потребителите, когато пазаруват онлайн. Големите отстъпки за определен продукт, които са странни или пък са не чак толкова логични, са един от индикаторите, който трябва да бъде аларма за потребителите, отбеляза той. Основният съвет, който можем да им дадем, е да се ориентират към утвърдени платформи, сайтове, от които вече са поръчвали, и, ако имат възможност, да използват опцията за плащане след преглед на стоката, добави той. Експертът посочи, че социалните мрежи са мястото, където най-често се таргетират бъдещите жертви на подобни измами.

Владимир Димитров посъветва потребителите да игнорират съобщения в платформи за комуникация, които предлагат да научат човека отсреща как да прави пари само като си стои вкъщи на дивана. По думите му голяма част от инвестиционните измами започват с чат.

Той посочи, че в дирекция „Киберпрестъпност“ постъпват около 50 сигнала на ден и искания за съдействие.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини