Ако държавата не осигури вдигане на възнагражденията в отбрана, МВР и образование, ни чакат бурни протести
Атанас Зафиров, БСП за България: Господин Председател, извинявам се, това становище на Министерството на финансите, просто го хвърлете в кошчето, защото е предателско и предизвиква много страсти и емоции. Способни сме да даваме за какво ли не пари, грешни и сега, когато най-после някаква такава справедливост ще възтържествува, написали десет страници как нямало да стане. Хвърлете го в кошчето и не му обръщайте внимание.(април, 2024 г., промени в Закона за отбраната)
Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС, Комисия за вътрешен ред и сигурност: Председателят на комисията, госпожа Атанасова, прави процедурно предложение да не се разглежда Закона за държавния бюджет за 2024 г., поради отсъствие на представител на Министерството на финансите, който да го представи и защити. (ноември, 2023 г.)
------------
Отсъстващо. Така най-меко може да бъде определено финансовото министерство на фона на рекордния ръст на разходите за заплати в консолидираната фискална програма. В последните четири години разходите на хазната за възнаграждения растат с главозамайващи скорости на фона на пълен тупик в работата на институциите и повсеместна неефективност. За тези четири години извървелите се правителства - редовни и служебни, не свършиха много неща, но се отчетоха отлично в скоростното вдигане на заплати.
В тази рулетка на непукизъм и популизъм финансовото министерство не свърши добре работата си и резултатът го виждаме всички - отворена дупка в проектобюджет 2025 в размер на 18 милиарда лева, в това число и заради нов рекорден ръст в разходите за възнаграждения. Какво допусна МФ в перо „разходи за персонал“ и защо може да се сърди на първо място на себе си?
Треска за вдигане на възнаграждения при хлабави финанси
Отчетите за изпълнението на консолидираната фисална програма за последните 4 години в частта разходи за персонал (тук попадат всички свързани разходи) са направо главозамайващи. От 12,9 млрд. лв. в края на 2021 г., разходите за персонал скачат на 14.6 млрд. лв. в края на 2022-а година и на 16.7 млрд. лв. през 2023-а г. Тази година, както е тръгнало, ще минем прага от 19 млрд. лв. - към октомври разходите вече са 16.2 млрд. лв., а догодина ще надскочим и психологическата летва от 20 млрд. лв.
Тон в това наддаване за заплати дадоха министерствата, в които на няколко пъти се вдигаха рязко заплати без ясен модел и правила. Тук никакви разлики между министерствата не бяха преодолени, никакъв по-справедлив модел не бе наложен. За това допринесе всеобщото разхлабване на финансовата дисциплина при Асен Василев. Рязкото и безпринципно вдигане на заплати по министерствата доведе до първо предупреждение на служебния финансов министър Росица Велкова, която обяви през декември, 2022 г., че бюджетът за 2023 г. е натоварен по тази линия с допълнителни близо 2 млрд. лв. Предупреждението не даде никакъв резултат и след заплатите по министерстваа и агенции, ръстове бяха гласувани и в общините.
В този период някакъв ясен модел на увеличение имаше само при учителите, където стартовите заплати на млади специалисти без голям стаж бяха много ниски, а системата масово бе напусната от хиляди пенсиониращи се.
Само ние ли сме балъците?
Когато държавата раздава безпроблемно и безпринципно милиарди за вдигане на чиновнически заплати, е смешно да се очаква, че други недофинансирани системи ще търпят да получават ниски заплати. Искането за по-сериозен ръст на заплатите в сектор сигурност и отбрана няма как да е изненадало финансовото министерството. Това обаче не оправдава тоталното отсъствие на МФ от приемането на ключови промени в модела на заплащане на тези системи, довели на свой ред до ново рекордно натоварване на бюджета.
МФ буквално е проспало първият пробив в посока по-рязко увеличаване на заплати в сектор сигурност и отбрана - промените в Закона за Министерството на вътрешните работи. Законът бе изменен през март, 2024 година, като парламентът промени целия модел за изчисляване на основните възнаграждения. Промените са много сериозни - дотогава базата за изчисляване на възнагражденията се определяше в закона за бюджета и беше много ниска - 380 лв. за 2023 г. Тази сума се умножава по коефициенти за определяне на стартовата заплата за най-ниските длъжности. Резултатът, до който водеха тези коефициенти, беше наистина смехотворен. В позиция на МВР от 2023 г. например се изтъква, че за най-ниската изпълнителска длъжност при държавните служители за специалист с висше образование основното възнаграждение не може да е под 874 лв. При служителите на трудово правоотношение минимумът за най-ниската младша изпълнителска длъжност бе 1 333 лв. Това са смешни прагове, абсурдни. Реалните заплати със сигурност не са били толкова ниски, но е нормално и синдикати, и служители да искат прагът да се вдигне. Настоящата редакция на закона е съвсем друга - заплатите са обвързани не с абсурдно ниска база, а със средната работна заплата, като към нея за най-ниската изпълнителската длъжност при държавните служители с висше образование се прилага коефициент 1.2. Това доведе до около 13% ръст на средните възнаграждения.
Прегледът на пътя, през които са минали тези изменения, е мъчителен и е много показателен
на какво прилича работата на институциите в последните две години.
Първите промени в коефициентите за заплатите в МВР са предложени в проект на БСП от 2023 г. Становище на Министерство на финансите по този проект няма. Проектът е гласуван на първо четене през юли, 2023-а година и в последствие е обединен с други проекти за изменение на същия закон. До неговото приемане не се стига в действалото тогава НС, като проектът се отваря наново за предложения през септември. На обсъждането му във водеща комисия в НС - тази по вътрешен ред и сигурност, представител на МФ така и не се появява. Разглеждането на проекта е извършено на едно и също заседание заедно със законопроекта за държавния бюджет, за който отново няма представител на МФ. Така комисията си приема промените в Закона за МВР и изобщо не гласува законопроекта за държавния бюдеж, който влиза в зала без доклад от тази комисия. При гласуването му в зала от БСП изтъкват, че в бюджета не са отразени необходимите средства за вдигане на парите за МВР, а в комисия вече са минали на второ четене предложения за такъв ръст. Глас в пустиня. Проектът с промените в закона за МВР бе окончателно гласуван през март, 2024, а новият модел на заплащане влиза в сила от януари, 2025-а година. Това, че ПП-ДБ са гласували против, с нищо не помогна.
Пробивът при МВР доведе до ръст в още две системи
Смяната на модела на плащане в МВР и обвързването със средната работна заплата логично доведе до сходни промени и в Закона за отбраната. Законопроектът беше внесен през април, 2024-а, от депутати от всички партии. Като аргумент в промените в този закон се изтъкнаха вече одобрените промени в закона за МВР и възникването на неравнопоставеност между служителите в двете системи. Според мотивите на доклада след обвързването на възнагражденията със средната работна заплата възнагражденията на военнослужещите ще се повишат средно с 30%.
Отново през март, 2024-а година на дневен ред в парламента дойде друг проект, внасян през октомври, предходната година покрай проектобюджета - за промени в Закона за висшето образование. Тези промени обвързаха на свой ред със средната брутна заплата и възнагражденията на академичния състав на държавните висши училища. Този законопроект дойде не просто на фона на промените в системата на МВР, а като реакция на внесеното изневиделица и отвхвърлено от купища заинтересовани страни предложение на правителството за премахване на таксите за обучение на студентите. Кабинетът изведнъж намери непредвидени 150 млн. лв. за тази промяна, но предложението му не мина, за сметка на обвързване на заплатите на академичния състав със средната работна заплата.
Любопитно при този законопроект е, че при внасянето му той също е е разпределен към бюджетна комисия за становище. Уви, без никакъв резултат. МФ тук е сколасало все пак да напише становище, като възразява срещу определянето със закон за нива на заплащане. Министерството не си е направило труда да покаже евентуалния ефект върху бюджета, като само е възразило, че към проекта няма финансови разчети.
Лежерното отношение на МФ към тези проекти и отсъствието на представители на ведомството в комисии в НС, както и липсата на становища на бюджетна комисия по тях е на висока цена. Чак при приемането на промените в закона за отбрнатата МФ изготвя позиция, в която калкулира цената на вече гласуваните увеличения. В това становище от април, 2024-та г. МФ изчислява, че за планираните увеличения в МВР ще са необходими 900 млн. лв., за армията - други над 500 млн. лв., за висшето образование - 900 млн. лв. или 2,4 млрд. лв. само за тези системи. Както се казва - след дъжд качулка и честито на печелившите. След вече гласувани и влизащи в сила от 1 януари, 2025-а г. нови размери на възнагражденията - при наличие на приет бюджет, МФ може да направи едно единствено нещо - да ги плати и да се сърди на себе си. Иначе рискува миниреволюция. А равносметката за всичко това е едно все по-свито и незабележимо финансово министерство, което не смее да си свърши работата. Това е жалко - защото там има добри професионалисти, но по-лошо - то е и опасно.
Полицейски протест от 2020 г. Евентуално отлагане на вдигането на заплатите ще доведе до миниреволюция.