Четирима славейковци на проект за фолклорни танци в Люксембург

Всички са опитни танцьори в танцови състави В края на месец ноември 4-ма ученици от 10-ти, 11-ти и 12-ти клас на СУ "Петко Рачов Славейков" бяха на младежки обмен за фолклорни танци по програма Еразъм+ в Люксембург. Техен ръководител е преподавателят по български народни танци Антония Иванова. Проектът Inherited Dance Rhythms /Наследени танцови ритми/ се осъществява от неправителствената организация ReAct - Люксембург. Това е петият съвместен проект, в който славейковци изпращат група според темата на различни локации в Люксембург. Страните партньори в проекта са България, Северна Македония, Румъния, Испания, Италия и Естония. Всички участници са на възраст между 16 и 29 години, каквито са изискванията на програма Еразъм+. За двама от тях това беше първото преживяване в младежки обмен, а именно Весислава Джуванова и Даниел Костов. За другите двама - Румен Сираков и Венета Димитрова, това беше второ подобно преживяване, след като придобиха опит през месец май в екологичен проект в град Мерсин, Турция. Участниците обмениха знания и практики за фолклора, традициите, обичаите и характерните черти на държавите-партньори. По настояване на организаторите още първата вечер е ангажимент на славейковци, които представиха България в традиционната за Еразъм+ национална вечер - представяне на държавата, характерни особености, кухня, песни, танци. Презентираха България, българския фолклор, празници, традиционни храни и напитки, като бяха подготвили по кратко видео към всяка фолклорна област, за да може участниците да видят различията и характерните черти на танците в различните райони. На масата им присъстваха традиционни ястия като баница с късмети, шопска салата, лютеница със сирене, различни видове сладка, плато с български мезета и типичното българско алкохолно питие - ракия. След което провериха какво са запомнили другите държави като бяха подготвили Кахут игра. А представянето им завърши с едно лудо граовско хоро. Още на следващия ден бе техният урок /уъркшоп/, на който те показаха български хора от различните фолклорни области - право, бяла роза и сворнато. Накрая завършиха своя урок с надиграване с ръченица по двойки.
Славейковци споделят, че са удивени от бързото усвояване на хората от другите участници.
Освен заниманията младежите имат свободно време и съпътстваща програма, в които да общуват с представителите на различните националности и да обогатят културата си и същевременно да развиват своя английски език. Освен българските народни хора, славейковците научиха и типични танци от другите държави като италианската тарантела, испанската севияна, хип-хоп от румънците, закачливи танци от Естония и хора от Македония. Освен танци и забавления, младежите създадоха много нови приятелства, които смятат да поддържат в бъдеще. Славейковци благодарят за дадената им възможност и споделят, че времето им минало неусетно и се надяват да имат още много такива преживявания.
След завръщането си членовете на бг групата представиха наученото в Люксембург пред свои съученици и учители, като не скриха задоволството си от изживените в Люксембург емоции и готовността си да участват в бъдещи проекти.
Нешка Шопова

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини