Ботевци - родолюбци с призови места

Ботевци с най-много призови места и специални награди от XXXII Национален конкурс „РОДОЛЮБИЕ“

Възпитаниците на ЕГ „Христо Ботев“ град Кърджали  Георги Дичков, Шериф Шерифов, Мехтап Рамадан и София Демирева се завърнаха от ХXXII Национален конкурс под надслов „Българските земи - люлка на европейската цивилизация - от Варненския некропол и Провадия - Солницата до Боянските стенописи“  с пет престижни награди.

Представени бяха 106 разработки на ученици от страната. Младите историци на Гимназията участваха с шест материала – три презентации, две есета и един реферат, ръководени от госпожа Диана Георгиева,  старши учител по история и цивилизации и спечелиха във всички категории първи места.

Три първи места в трите категории, едно второ място и специална наградабяха присъдени на заключителния етап на конкурса, който се проведе на 30 ноември 2024 г. в Двора на кирилицата, гр. Плиска.

Георги Дичков от 11 Г е прецедент в Националния конкурс, печелейки две първи места в две категории - презентация и реферат. Със своята презентацияна тема „Семейна мисия: „Образование“ бе допуснат до събеседване с комисията, където аргументирано защити тезата си и безапелационно спечели първо място. Другата разработкана Георги,посветена на голямата българка с възрожденски дух Мара Михайлова - „Будителят на Родопите“ впечатли журитои му отреди първо място и в категория „Реферати“.

При двама участници в категория „Есе“ възпитаниците на ЕГ „Христо Ботев“ спечелиха две награди. На първо място се класираМехтап Рамадан от 11Е клас с есе на тема „България-коренът на европейската цивилизация”, а второ място журито отреди на София Демирева от 12А с разработка на тема „Моето бъдеще е в България”.

Специалната награда е за зрелостника Шериф Шерифов 12Б клас, присъдена от декана на Историческия факултет към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, проф. д-р Мира Маркова. Той участва с презентацията на тема  „Рафаил Попов – основоположникът набългарската археология“ в направление „Велики личности“.

Сред класираните финалисти в националния кръг с презентация се нарежда и Мартина Тодорова от 12Г клас, чиято разработка е на тема „Великите българи“.

За отличното си представяне като консултант госпожа Диана Георгиева, ръководител на наградените ученици, е удостоена с грамота от Синдиката на българските учители.

Конкурсът е организиран от Националният клуб „Родолюбие” със съдействието на Министерството на образованието и науката, Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, Синдиката на българските учители, ТАНГРА ТанНакРаОБЩОБЪЛГАРСКА ФОНДАЦИЯ, Националния дворец на децата, Сдружението на преподавателите по история в България, Националния исторически музей, Националния военноисторически музей и медиен партньор вестник „Учителско дело“.

Наградите и грамотите на победителите- ученици и техните преподаватели от цялата странабяха връчиха на тържествена церемония в Двора на кирилицата в гр. Плиска лично от Емилия Лазарова, зам.-министър на образованието и науката;проф. Красимира Табакова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и председател на комисията; Татяна Досева, директор на Националния дворец на децата; Иван Кънчев, главен експерт направление „Професионално-творческа защита“ в Централата на СБУ.

Ръководството на Гимназията споделя, че блестящите успехи на младите историци не са изненада, а логичен и очакван резултат на работата на учителите по история и цивилизации.

Това съобщиха от ръководството на гимназията.

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини