Как се усвояват европари? Български съд не откри нарушения, Кьовеши разследва

Миналата седмица Европейската прокуратура съобщи, че разследва измама с европейски средства за реставриране на средновековен български храм. Името на църквата не беше посочено, но от съобщените суми и местата, на които са правени обиски, става ясно, че става въпрос за реставрираната църква „Св. Архангел Михаил“ в град Рила, която тържествено беше открита през октомври 2018 г.

Разследването на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши тръгва през тази година. Преди това Върховният административен съд (ВАС) не намира нарушения от страна на община Рила, която е възложител на поръчката за реставрацията на храма.

На два пъти общината е била санкционирана от Управляващия орган на програмата за Трансгранично сътрудничество между България и Северна Македония. Първо е наложена финансова санкция от 25%, която пада в съда. След това МРРБ иска община Рила изцяло да възстанови средствата по проекта. Това става след разследване на бТВ. Но и това решение пада в съда, показа проучване на Mediapool по случая.

В същото време Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) информира, че за случая е сезирало Върховната касационна прокуратура, без да посочи кога се е случило това. Към момента българската прокуратура мълчи.

Европейската прокуратура обаче разследва отклоняването на около 128 000 евро. Средствата са взети от посредник между изпълнителя по договора и реставраторите, без на практика фирмата да е работила на обекта. Сумата не е голяма, но показва ясно схемата, по която става усвояването поне на част от европейските средства, а и не само.

Документално всичко е изпипано, поне ако се съди от решенията на българския съд. Затова е любопитно дали Кьовеши ще успее да докаже измамата пред съда. Още повече, че църквата със стенописи от ХІІ век работи и всеки може да отиде и да я види.
Схемата

Църквата „Свети Архангел Михаил“ се намира до действащия гробищен парк на град Рила. Включена е в проект за насърчаване на туризма между България и Северна Македония. Така получава средства за реставрация.

Изборът на изпълнител става с покана, защото сумата е малка. Кметът на град Рила Георги Кабзималски каза пред Mediapool, че е поканил пет-шест фирми, но оферта подава само една. Според него причината да няма интерес е ниската стойност на поръчката и изискването да има удостоверение за работа по Закона за културното наследство.

Така на 19 януари 2018 г. е подписан договор с единствената участвала фирма - „Никмар Кънстракшън“, за 385 812 лв. с ДДС. По договор компанията няма право да преотстъпва повече от 50% от работата си на подизпълнител.

Но на практика превъзлага почти почти цялата си дейност на „Митстрой“ ЕООД, с която подписва договор за 361 818.96 лв. с ДДС, става ясно от документите по делото.

Подизпълнителят превъзлага на под-подизпълнители. Наемат двама стенопсици за 80 000 лв. и фирма „Иридея“ за 113 973, 18 лв., според съдебното решение.

Те твърдят, че са били единствените реални работници на обекта и, въпреки че са работили на тройно по-ниски цени спрямо първоначалния договор, все още не са им платили обещаното за труда. Това разказва стенописецът д-р Стефко Аенски.

„Те просто взеха едни пари! За наша сметка всъщност. Тези проблеми ги имаше в строителството по магистрали и така нататък. Защото една крупна строителна фирма, която няма една лопата, наема работата и дава на под-подизпълнители. А реално някой трябва да свърши работата. Всеки като си вземе комисионите, в крайна сметка - за изпълнителя не остава. Почват да се правят компромиси с материалите, както и с работната ръка. Дойде време за крайно плащане, оказа се, че крайно плащане за нас няма“, обясни д-р Аенски пред бТВ.

По думите му парите трябвало да им изплати втората по веригата фирма - „Митстрой“. От нея около 50 000 лева има да взима и Антонио - строител и археолог. Той твърди, че бил принуден да завърши работата на обекта с пари на фирма „Иридея“. Според Търговския регистър компанията е собственост на Ирен Петрова и е регистрирана в София с 20 лв. капитал.

„По договор трябваше да получим 113 000 лв. Оставаше да ни изплатят още петдесет и няколко хиляди лева. Осъдени са, че са ни длъжници, имат запор върху сметките. Как „Митстрой“ попада в цялата тази конфигурация, как е успяла да се вклини, на мен не ми е ясно. Фирма, която няма понятие от реставрация. Всичко беше направено от нас“, разказва Антонио Траянов от „Иридея“ пред бТВ.

Възстановените стенописи от ХІІ век    Сн.БГНЕС

Така на практика излиза, че втората фирма по веригата фирма - „Митстрой“, би трябвало да е прибрала разликата от около 250 000 лв. без да е забила и един пирон, ако се вярва на думите на хората. Според съобщението на европрокуратурата става въпрос за измама за 128 000 евро. Собственик на „Митстрой“ ЕООД е регистрираното в Бургас дружеството „ДМН“ ЕООД с капитал от 10 лв., което е еднолична собственост на Васил Русев Илиев.

Два неуспешни опита за санкция

Кметът на Рила Георги Кабзималски заяви пред Mediapool, че не са го викали от Европейската прокуратура да дава показания. Твърди, че не е знаел, че регистрираната в Петрич компания „Никмар Кънстръкшън“ е сключила договор с подизпълнител. Обяснява, че не му влиза в задължението да пита работниците на обекта от коя фирма са. Допълва, че това е посочено и в съдебното решение.

Община Рила е осъществявала инвеститорския контрол по време на строителните дейности в църквата. Според съдът местната власт си е свършила компетентно работата. „Няма данни, че последващото договаряне с подизпълнителя е осъществено със знанието на Общината, тъй като от една страна, работещите на обекта реставратори са посочените такива от изпълнителя в офертата, а от друга страна - Общината няма основание за проверява всеки отделен строителен работник и връзката му с изпълнителя. В тази връзка е приет за необоснован изводът на органа за постигнато с изпълнителя негласно споразумение за ползване на подизпълнител“, посочва в решението си ВАС.

То е по поисканата 100% финансова корекция от МРРБ на община Рила. Това става след излъчването на разследването по бТВ, но съдът отхвърля изцяло претенцията. От решението му става ясно, че цялата документация по случая е изрядна. Дори МРРБ и подчинени на министерството ведомства, като Дирекцията за национален строителен контрол, не са открили някакви нарушения по време на строителните дейности. По тази причина и обектът е въведен в експлоатация без забележки. Драмата настъпва след като „Митстрой“ забравят да платят договореното с работниците.

Преди това МРРБ е наложило 25% финансова корекция на община Рила. Наказанието е, заради забавяне на въвеждането на обекта в експлоатация. Но съдът отхвърля и тази претенция.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини