НОВО ПРОУЧВАНЕ СЪС СОЛИДНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ВЪЗДУХА В ДИМИТРОВГРАД ИДВА ОТ ТЕЦ „МАРИЦА 3“
Докога печалбите на един хроничен замърсител ще бъдат по-важни от здравето на хората и спазването на законите?
ТЕЦ „Марица 3“ е основен източник на замърсяването на въздуха със серен диоксид в Димитровград, твърдят от „Грийнпийс“ на база изследване на университета на Екзитър във Великобритания .
Когато централата работи, средната концентрация на този замърсител е близо два пъти по-висока, отколкото при изключени мощности. Това е заключението на научен доклад, изготвен от изследователските лаборатории на „Грийнпийс“ в университета на Екзитър, Великобритания. Анализът се фокусира върху 2023 г. и се базира на официалните данни за качеството на въздуха от измервателната станция „Раковски“ в центъра на Димитровград, както и на данни за силата и посоката на ветровете.
Концентрации на серен диоксид в Димитровград при изключени и при работещи мощности на въглищната централа. В центъра на двете графики е измервателната станция „Раковски“ в града, а на 2.5 км на изток от нея (в дясно на двете графики) се намира ТЕЦ „Марица 3“
Повишеното замърсяване в града е тясно свързано с периодите, когато централата работи и ветровете духат от нейната посока, сочи докладът. То се наблюдава както през зимните, така и през летните месеци. Дейността на централата създава проблем, а други източници като битовото отопление или преноса на замърсяване от комплекса „Марица-изток“ не обясняват моделите в нивата на въздушното замърсяване, показва проучването. По време на работа на централата са отчетени 90% от 50-те най-високи часови концентрации на серен диоксид и 83% от 100-те най-високи стойности за 2023 г.
„Анализът потвърди това, което жителите на града знаят от години — свързваната с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ „Марица 3“ трови въздуха на Димитровград. Данните разбиват на пух и прах твърдението на централата, че някой друг е виновен за токсичния въздух. Редица институции се оказаха безсилни да предотвратят продължаващото замърсяване, въпреки солидните доказателства, че централата не може да работи, без да нарушава закона. Докога печалбите на един хроничен замърсител ще бъдат по-важни от здравето на хората и спазването на законите?”, пита Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България.
ТЕЦ „Марица 3“ дълго време беше в студен резерв и възобнови работа през пролетта на 2021 г. Към онзи момент повишаването на цените на енергията около възстановяването след пандемията, а впоследствие стимулирано от руската инвазия в Украйна, направи закратко въглищното производство икономически изгодно. Наред с редовната експлоатация на централата, обаче, Димитровград стана обект на чести обгазявания със серен диоксид. За две години и половина бяха регистрирани 62 превишения на нормите, като ТЕЦ „Марица 3“ е работила в 59 от тези случаи.
_ТЕЦ „МАРИЦА 3“ НА 15 НОЕМВРИ 2024 Г._
През пролетта на 2022 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково установи редица нарушения и затвори принудително централата. Ръководството обжалва незабавното изпълнение на мярката и съдът ѝ позволи да работи по време на делото. На заседанието днес на 26 ноември 2024 г. се очаква съдът да разгледа експертиза за състоянието на централата и връзката ѝ със замърсяването в Димитровград.
Грийнпийс - България
Химената