Конфликт между богатите и бедните страни на Конференцията за климата в Баку предизвика новото финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите от последствията на глобалното затопляне държави.
Форумът трябваше да завърши още в петък, но „часовникът беше спрян“, докато участниците постигнат споразумение. В проекторезолюцията се предлагаше богатите държави да отделят годишно по 250 милиарда долара, с които бедните да се борят срещу климатичните промени.
Най-уязвимите държави настояваха средствата да бъдат увеличени до 500 милиарда долара. Постигнатият тази нощ компромис е да се отпускат по 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
На конференцията беше постигнат и напредък в разработването на глобалния въглероден пазар. Някои световни лидери и много природозащитници бойкотираха форума в Баку заради страната - домакин. Азербайджан е един от най-големите производители и износители на петрол и газ в света.
Изгледите за сделка изглеждаха минимални, след като по-рано представителите на Алианса на малките островни държави напуснаха преговорите.
Критики бяха отправени и след сключване на споразумението, като представителят на Индия каза, че договорената сума от 300 милиарда долара е нищожно малка, а този на Нигерия я определи като „подигравка“. Преговарящият от Боливия беше категоричен, че текстът „съхранява климатичната несправедливост“.
Представителите на развитите държави обаче определиха сключеното споразумение като крачка напред. Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра заяви, че конференцията в Баку ще бъде запомнена като нова ера за климатичните финанси и постигнатият резултат е всъщност изключително важен.