Сърни, елени и озеленени пространства за гражданите в кв. „Студен кладенец“, а не пагубно презастрояване!

    Кърджалийци на средна и в по-напреднала възраст вероятно си спомнят или поне са  чували, че преди началото на зациклилия у нас „преход“ в парк „Простор“ имаше сърни и елени. Когато паднеше снежец стадото слизаше да пасе трева в междублоковите пространства на кръстовището със светофари под стадиона – от отсрещната страна на днешната съдебна палата, където са блоковете „Марица“ и „Чучулига“.През 1990-те години тези животни бяха пазарно-демократично изтребени. А от няколко години насам добре оформените озеленени междублокови пространства и тротоарни ивици с 60-годишни дървета се ликвидиратчрезстроежи на жилищни сгради, някои от които са незаконни, а други се строят в отклонение на законовите норми.

    Законът изисква такива строежи да бъдат спрени, незаконните им части премахнати, а нарушенията в проекта или строежа — отстранени.

    Всички те попадат в категорията „заварено от предишното общинско ръководство положение“.И гражданите на Кърджали разбират, че премахването му е най-голямото предизвикателство и вероятно най-тежката за решаване задача пред новите управляващи. В началото надеждите и емоционалната подкрепа в това отношение бяха големи и в не малка степен все още са. Но една година по-късно започват да се появяват пукнатини на съмнение.

    Повод за това дава и ставащото в последните месеци в отсечката между описания по-горе район и търговската зона на “Кауфланд“ и “Била“ по протежение на ул. “Брацигово“ и прилежащите имоти. (виж картата с червен контур)

    В този районима дворни места с високи до 10. м къщи.С решение № 23 на Общински съвет от 2019 г. е разрешено строителство на сгради до 15 м. височина. Законността на приемането на това решение се проверява в момента от компетентните органи, тъй като при преглед на незаконно критите години наред от предишния кмет документи,допуснат едва от сегашното ръководство, се установяват редица закононарушения и неправомерни действия на тогавашната администрация. Основният проблем при № 23 е, че в този район има само имоти, предвидени за строеж на двуетажни къщи. За да е икономически изгодно, т.е. на печалба, да се строи до 15 м. височина в малките парцели, строителните фирми трябва да строят по-високи сгради и то в грубо нарушение на редица изисквания на Закона за устройство на територията (ЗУТ).

    За да се постигне това, от доста годинипредишното общинско ръководство прилагаше механизъм за прикриване на такива нарушения чрез чл. 150 по ЗУТ. За читателите е достатъчно да се знае, че при неговото прилагане кметът на една община може да разрешава строежи по собствено усмотрение, без да е контролиран от общинския съвет, т.е. без да има публичност. Освен това достъп до документацията за строежа имат по закон само заинтересованите страни, към които не се причисляват съседите, т.е. тези, които са най-засегнати.

    Поради големите възможности за потенциални корупционни практики, които се създават от безконтролното използване на чл. 150, в София напр. е възприето правилото, той да бъде прилаган само по изключение. Това е мнението и на главни архитекти от няколкото други големи градове. Тези експерти са на мнение, че инфраструктурата в някои от участъците на ул. „Брацигово“, където тя е широка само 8 метра, не допуска изграждане на такива, както се изразяват те,“колоси“.

    В момента в началото на ул. “Брацигово“ в близост до блокове “Чучулига“ се завършват строежите на две сгради (обекти № 2 и № 3 на картата), които са в нарушение на изисквания по ЗУТ както по отношение на разрешената височина,така и на отстоянието към съседните сгради. Контролът на и достъпът до документацията им се възпрепятства формално не незаконно от общинска администрация по линия на чл. 150.

    При този на ул. “Опълченска“ (обект №2 на картата и съответните снимки), където преди много години елените и сърните пасяха през зимата, предишният кмет приватизира и тротоарната ивица, за да се образува достатъчно голям парцел за строеж на многоетажна сграда. В своя заповед той разрешава тя да едо 10 метра. Сегашната е на 5 етажа - на височината на съседния блок “Чучулига“ и е на “допустимите“ 8 метра отстояние от него, с което осъжда окончателно живеещите в съответния вход на блока да виждат само фасадата й. Пазарната цена на техните апартаменти, а с това и материалното им състояние, е унищожено поне наполовина исе е преляло в печалбата на строящия новата сградасобственик.

    В това се състои и грабителската политико-икономическа същност на презастрояването в града: печалбата на строителите, някои от които спекуланти, не се образуваосновно от добавена стойност, а от ликвидиране на част от материалната стойност на съществуващите съседни жилища и сградии присвояването й от действащи под закрилата на местната власт строителни предприемачи.

    Отскоро в близост до тези два имотана ул. „Брацигово“ № 4 бе започнат строеж на трета сграда. Проверката на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) през миналия месец, разпоредена на нейното регионално подразделение, установи редица нарушения, като още първото от тях квалифицира строежа като незаконен. При тези обстоятелства законът предвижда кметът на общината да спре строително-монтажните работи на обекта. Те обаче си продължават. Незаконно!

    Живеещите в този участък на квартала изпратиха през лятото на тази година две подписки с повече от по 20 подписа до кмета на общината. Молбата им е да се срещнат с него и да изяснят (1) мотивитеза решение № 23 от 2019 г. за разрешаване на строежи до 15 м.; (2) имотите в квартала, където инфраструктурата не позволява такива строежи и (3) нарушенията на закона при строителството на подобни сгради и спирането му до тяхното отстраняване. До момента среща не се е провела, макар че кметът заяви еднозначно, че главен приоритет за него ще е запазването на озеленените междублокови пространства в града.

    Наред с това хората са силно възмутени и от поведението на един от съсобствениците на фирмата строител, която стана известна в страната в началото на м. август с това, че е разследвана от Комисията за противодействие на корупцията. Лицето демонстрира еднозначно дерибейско поведение: унищожи незаконно три 60-годишни дървета (видно от снимките) на тротоара пред строителната площадка и едно орехово дърво в имота. Разруши без официално разрешение тротоарната ивица пред него. При журналистическо отразяване на нарушенията му от БНР Кърджали заявява на всеослушание, че можел да спре репортажите на радиото. Пред журналистите обяснява, че проектът на строежа му е по чл. 150 на ЗУТ и затова нямал никакви закононарушения.Въпреки че протоколът на РДНСК – единственият държавен орган, който може да установи наличие на такива (!!) –посочваеднозначно редица нарушения.При това още първото от тях квалифицира строежа като незаконен. Както бе посочено, съгласно закона при това положение последният трябва да бъде спрян от кмета на общината. Строително-монтажните работи обаче си продължават. Счита се, че над лицетое разпънат чадър и то се чувства безнаказано. В случая Общината трябва да установи, дали да се започне административнонаказателно производство срещу административни лица и нарушители.

    Новото общинско ръководство бе посрещнато преди година с много надежда и с голямо въодушевление от кърджалийци. Заявките му за ново начало и изчистване на незаконните наслоения и порочни практики от неговия предшественик започнаха да намират потвърждение. В един от случаите – този с премахването на поставения по решение на старото ръководство рекламен павилион от терена на мемориален комплекс в подножието на стадиона в парк “Простор“— бе демонстрирано перфектно взаимодействие с централните органи и местните служби. Без преувеличение можеше да се твърди, ако така се действа винаги и навсякъде в страната ни, за един мандат България може да стане Швейцария на Балканите.

    Ясно е, че една от най-важните му задачи е да „пресуши“ създаденото от предшественика му административно блато. В това отношение то може да разчита и на енергичната подкрепа на гражданите. Голямото му предизвикателство е, че около него веднага се завъртат субекти, които искат да заменят старото с ново, свое блато от неформални, използвани въпреки закона, контакти и зависимости. Затова борбата трябва да бъде както срещу старите противозаконни практики, така и срещу възможността от налагането на нови такива. Защото няма значение дали се намираш в твоето или в чуждото блато – и в двата случая ще затънеш. Не е достатъчно да премахнеш дерибеите, които не са ти аркадаши, и да оставиш дерибейството да си върлува.

    Древна поговорка гласи, че не можеш да вървиш едновременно по два различни пътя, защото единият ще е грешен. Несъмнено сега трябва да се вземе решение за правилния път. А той е, властимащите в града и подчинената им администрация да работят в интерес на всички кърджалийци.Образно казано този, по койтосърните и елените да се върнат в парк „Простор“, а оттам и в града. А мощните геополитически промени от последно време показват, че времето на модела на алтернативния път е изтекло.

    Забележка: Всички изнесени данни относно конкретните факти и обстоятелства са на основата на документи, показания на свидетели и журналитически публикации

    Димитър Димитров

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

    Още новини

    Случаен виц

    Последни новини