Блокажът в парламента се затяга

БСП иска преговори, а ДБ – гаранции за антикорупционните си приоритети

Втора седмица пропиляха депутатите. Неуспех претърпя поредният рунд от гласувания по избор на председател на Народното събрание. Най-сериозният претендент – Силви Кирилов, отново не успя да събере достатъчно гласове, за да спечели поста. Следващата седмица ще бъде направен шести пореден опит - в сряда, от 11 часа.

Основен фактор в кризата остава фактът, че новият председател на парламента ще бъде и потенциален кандидат за служебен министър-председател.

Отново се стигна до станалия обичаен балотаж между кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и на ИТН Силви Кирилов.  Повториха се и резултатите - Назарян получи подкрепата единствено на 68 свои съпартийци; зад Кирилов се наредиха 101 от ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ.

ПП-ДБ отново се разделиха - 17 подкрепиха претендента на ИТН, един беше против, а 17 се въздържаха. Разцеплението е между коалиционните партньори ПП и ДБ, като партията на Кирил Петков предпочита Кирилов, докато коалицията на ДаБГ и ДСБ го отхвърля, докато не получи гаранции, че мнозинството зад Кирилов ще изпълнява нейните антикорупционни приоритети. Изглежда ПП и ДБ трайно поемат в различни политически посоки.

БСП твърдо стои зад собствения си кандидат Наталия Киселова и настоява парламентарните формации да започнат преговори. Не изглежда обаче, че някой друг има желание за същото.


Борисов на трибуната - без решение

Блокажът, в който се озова Народното събрание, предизвика изключително рядко събитие – изявление от парламентарната трибуна на водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. Той обаче не предложи ново решение, а просто заяви категорично, че досега е правил достатъчно компромиси и няма да оттегли кандидата си Рая Назарян, и предизвика опонентите си да изберат друг, ако желаят.

В началото на речта си Борисов ядосано констатира, че всички искат от него да поеме отговорност, а в същото време отказват да приемат кандидата му и настояват за собствените си избраници. „Добре, хубаво, съберете се“, прикани той другите формации.

После се оплака, че при съвместното му управление с ПП-ДБ е направил всички поискани от него компромиси, а е оставил обединението да управлява страната. „Искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме това! Вече го играхме това в сглобката! Не ми харесва тази игра и в партията не им харесва“, обяви Борисов.

„Какво искате от мен? Да си оттегля кандидата, за който над 600 хиляди са гласували? Ами, няма да го оттегля! Нищо не ми дава право да го оттегля!", извика герберският лидер от трибуната. След това напомни за предлаганата от него формула - управление на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН, без участието на ДПС-НН и АПС. Това предложение не намира засега никаква подкрепа.

„Светът се подрежда по друг начин, съвсем друг. Всички започнахте – за разум, за отстъпки. Аз четири години правя само отстъпки!", продължи да се ядосва Борисов. Накрая прикани всички да се съберат на председателски съвет на парламента и „да се опитаме да направим нещо“. И предупреди, че на следващите избори ще си вкара в листите кандидат, който да е роден през 1930 г., за да си гарантира, че ще има председател на парламента - нали в началото Народното събрание временно се ръководи от най-възрастния депутат, в случая Силви Кирилов.

В отговор депутатите от ДБ Мартин Димитров и Манол Пейков напомниха за неуспехите на ГЕРБ-СДС да създаде правителство през последните 3 години.  Пейков предупреди Борисов, че се поставя в ситуация, в която партньори да му бъдат „санкционирания по Магнитски и другите, които искат да ни пратят в Белене“ (има предвид Делян Пеевски и „Възраждане“ - бел.а.), или да прати страната към президентска република.


Какво е положението

Състезават се четирима кандидати - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Петър Петров от „Възраждане“, Наталия Киселова от БСП и Силви Кирилов от ИТН.

На предния опит Кирилов също събра 101 гласа - от ПП, „Възраждане“, ИТН, АПС и МЕЧ. Само отказът на ДБ и БСП да го подкрепят му попречи да бъде избран за поста. На кандидатурата му се противопоставя и ГЕРБ-СДС. Формацията на Бойко Борисов държи Рая Назарян, макар че тя всеки път получава гласовете единствено на своите съпартийци.

„Не мисля, че възелът ще се развърже“, песимистично коментира Лена Бориславова от ПП-ДБ преди началото на заседанието. Тя посочи, че ГЕРБ-СДС създава проблем като отказва да оттегли кандидатурата на Назарян. Съпартиецът й Кирил Петков също настоя герберите да се откажат от председателския пост и да „отпушат“ парламента.


Кой какво иска

БСП представи в пленарната зала декларация, насочена към ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ. Социалистите заявиха, че излъчването на председател няма да доведе до изход от кризата, тъй като едно математическо мнозинство ще изкара партиите от един блокаж и ще ги въведе в друг. Затова канят посочените формации на разговори, чиято цел е да се формира едно надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко общи приоритета, на базата на които да излъчи председател на парламента. Соцдепутатите смятат, че изборът на Силви Кирилов означава, че вървим към служебно правителство и нови предсрочни избори.

Тошко Йорданов от ИТН гневно коментира, че тази декларация цели всичко да се върне в изходна точка. Колегата му Станислав Балабанов подчерта, че Кирилов ще бъде временен председател и ще се оттегли, когато се сформира истинско парламентарно мнозинство, което да управлява.

Надежда Йорданова от ДБ настоя да се говори за „мнозинство, което да освободи България от проказата на корупцията“. Тя напомни за основните приоритети на формацията си - да се избере нов Висш съдебен съвет (ВСС) без партийни квоти; да се възпре изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор; да се изолира политически ДПС-НН в парламента. В заключение каза, че очаква ГЕРБ-СДС да заяви волята си по тези приоритети.

„Вие се молите на първата политическа сила да създаде мнозинство! Подкрепете си Рая Назарян и да приключваме този цирк!", ядосано я репликира Павела Митова от ИТН. А Искра Михайлова от „Възраждане“ обвини ДБ, че " е в санитарен кордон с ГЕРБ и ДПС и помага на г-н Пеевски и на г-н Борисов“.

Божидар Божанов от ДБ напомни на ИТН, че са оставили впечатлението, че депутатите не избират председател, а служебен премиер. „Ние не искаме да кажем на нашите избиратели, че с първото гласуване в този парламент ги пращаме на избори“, посочи той. И заяви, че формацията му очаква гаранции, че нейните антикорупционни приоритети ще бъдат изцяло подкрепени.

Явор Божанков от ПП, който се противопостави предния път на Силви Кирилов, заяви същата позиция и сега. Той изрази съмнение, че кандидатът на ИТН ще бъде противник на Делян Пеевски, и посочи, че няма яснота какви позиции ще изразява, ако стане служебен премиер. Според Божанков мнозинството, което застава зад Кирилов, ще легитимира „Възраждане“, която определи като „проруска партия“, и така ще даде основание на Борисов и Пеевски да вземат формацията на Костадин Костадинов в едно свое бъдещо мнозинство. Накрая Божанков предупреди, че има опасност за парламентарната демокрация и европейското развитие на страната - но не уточни откъде точно идва заплахата.

Междувременно ПП и ДБ, които официално са коалиционни партньори, продължиха да си говорят през медиите. Съпредседателят на ПП Асен Василев призова ДБ, а също и БСП, да застанат зад кандидатурата на Силви Кирилов. „ПП не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на НС“, заяви той. Като говори за молби, вероятно има предвид нападките срещу ДБ, че се моли на ГЕРБ-СДС. Ако е така, това е показателно, че отношенията между двата коалиционни партньора се обтягат все повече.

Ивайло Мирчев от ДБ от трибуната обясни, че формацията му не се моли на никого, и дълго говори срещу Пеевски, за когото твърдеше че контролира куп институции и органи - ВСС, главния прокурор, ДАНС, МВР, ГДБОП, КЗК, КЕВР, както и че разполага с подкрепата на депутати в другите формации. „Това е призракът, който броди из Европа, за който е неудобно да се говори в тази зала“, заяви Мирчев. И настоя за обединение „всички срещу Пеевски“.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви от трибуната, че ДБ или страдат от „политическа шизофрения“, или политическо лицемерие. Според него може да се направи мнозинство без Борисов и Пеевски, което няма да е стабилно, но ще държи ГЕРБ-СДС и ДПС-НН извън властта.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини