В изселническия квартал „Авджилар” в Истанбул залагат на българския език

Истанбулският квартал Авджълар има славата на най-компактно населения с изселници от България район на мегаполиса Истанбул, поради което някои го наричат “Малката България”.

Принос за популяризирането на българския език в Авджълар има курсът по български език. Той е създаден преди четири години по идея и с активната подкрепа на Дружеството за култура и сътрудничество на балканските изселници в квартала. Дружеството е една от най-активните дългогодишни изселническа формации на европейския бряг на мегаполиса Истанбул с председател Ефрем Камбероглу, бивш шампион на България и на Турция по свободна борба.

Тези дни започна първият семестър на поредната учебна година на курса след лятната ваканция.

Курсът се ръководи от Невин Чалъшкан. Тя е родом от България. Има висше педагогическо образование и дългогодишен опит в преподаването на българския език като чужд или втори език на възрастни и деца.

Курсистите са разпределени в две групи. Едната е за напреднали. В тази група са включени курсистите от предходната година, които продължават обучението си. Втората група е на начинаещите, която се състои от около 16 души. Занятията се провеждат всяка неделя в клуба на изселническото дружество, който в неделния ден се предоставя специално за курсистите.

Специално за курсистите в Авджълар Невин Чалъшкан е подготвила учебник, който е в стила на предназначените за изучаване на българския език от чужденци.

Част от курсистите са изселници, преселили се в различни периоди от България, но са позабравили българския, други са техни потомци, които са родени в Турция, получили са българско гражданство и имат двойно гражданство – турско и българско.

“Мотивите им общо взето са свързани с желанието да научат българския език, за да им е по-лесно, когато посещават България, когато комуникират с различни институции в страната, да имат познания, които да им бъдат полезни и в бизнеса. Затова интересите са свързани повече с практическата част на езика. Наред с това обаче се стремя да имат познания за географията, културата. За отбелязване е, че всички курсисти са много старателни и проявяват голям интерес. В зависимост от техните интереси определям и темите, които ги интересуват и са доста разнообразни- писане, четене и граматика, практически познания, контакти с институции, актуални въпроси, разказа Невин Чалъшкан.

Интересен факт е, че в курса в Авджълар има и местни турци, чиято връзка с България е по съпружеска линия.

Джемил от черноморския град Гиресун е в групата за напреднали и е сред успешно завършилите миналия семестър. Съпругата му е от Добрич и казва, че се старае да научи българския език, за да общува свободно с хората в България. Подобни са и мотивите на Адем от град Малатия, Югоизточна Турция, който е в групата на начинаещите. Впечатлен е от Велико Търново, откъдето е родом съпругата му, каза Невин Чалъшкан.

Отговорна за организацията на курсовете по български език е г-жа Нурджихан Селимоглу от управителния съвет на изселническото дружество в Авджълар.

“Подготовката за тази учебна година започнахме отрано. С всяка изминала година се увеличават желаещите да изучават българския език. Това се дължи в голяма степен на факта, че осигурихме квалифициран преподавател като Невин Чалъшкан от една страна и на условията, които са създадени по линия на дружеството от друга. Тук курсистите могат да се подкрепят с кафе, чай или безалкохолни напитки. Стремим се да им е топло, чисто и удобно. Курсовете и на двете групи продължават два семестъра по 20 учебни часа. В края на годината участниците се оценяват според резултатите и получават свидетелства, разказа тя. БТА

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини