Разследването на Европейската прокуратура "Моби Дик", проверяващо потенциални измами с ДДС за 520 млн. евро, стигна до България. В него са замесени няколко мафиотски групи и вече се изпълняват заповеди за задържане на 43 заподозрени лица. От съобщението на Европейската прокуратура става ясно, че е издадена заповед за задържане на лица и в България. Акцията у нас се изпълнява от Националната следствена служба.
За да се компенсират щетите от измамите, вече са заприрани стотици банкови сметки, недвижими имоти, луксозни автомобили и яхти.
Обиски в над 10 държави
В мащабна акция в четвъртък се извършват 160 обиска в повече от 10 държави, в които участват стотици полицейски служители. Разследващи мерки се провеждат в няколко държави от ЕС, включително България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Словакия и Испания, както и в държави извън ЕС.
Разследват се общо 195 лица, като са замесени повече от 400 дружества, посочиха от прокуратурата на Лаура Кьовеши.
Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана са създали изключително печеливша схема за укриване на данъци.
"Моби Дик" е определящо разследване за Европейската прокуратура. Отдавна започнахме да бием тревожния звън за сериозното участие на опасни организирани престъпни групи в измами с бюджета на ЕС. Освен за колосалните щети, които те създават, предупреждаваме и за заплахата за вътрешната ни сигурност, която представлява тяхната дейност в тази област. Сега хвърляме светлина върху първия такъв голям случай", коментира Лаура Кьовеши.
В изпълнение е заповед за замразяване на средства в размер на над 520 млн. евро за компенсиране на щетите, нанесени на ЕС и националните бюджети.
Само в Италия са замразени 129 банкови сметки, а 192 недвижими имота са запорирани, заедно с 44 луксозни автомобила и лодки.
"Моби Дик" показва, че не съществуват два отделни престъпни свята. Светът на наистина лошите и опасни престъпници, които се занимават с контрабанда на наркотици, трафик на хора, от една страна; и светът на престъпниците с бели якички, които "само" корумпират и перат пари, от друга страна.", добави Кьовеши.
Измамите се случват чрез продажба на техника и вериги от търговци
Нивото на сложност и ефикасност на този престъпен синдикат, извършващ измами с ДДС, е безпрецедентно, посочват от Европейската прокуратура. Между 2020 г. и 2023 г. тя е издала фактури за продажби на слушалки на Apple, лаптопи и други електронни стоки на стойност над 1.3 млрд. евро. Изглежда, че мафиотските методи са били използвани и за уреждане на конфликти, възникнали в рамките на престъпния синдикат, между членовете на различните престъпни организации.
Измамите с ДДС се възползват от правилата на ЕС за трансграничните сделки между държавите-членки, тъй като те са освободени от данък върху добавената стойност (ДДС). Въз основа на събраните доказателства заподозрените са създали дружества в Италия и други държави - членки на ЕС, както и в държави извън ЕС, за да търгуват със стоки чрез измамна верига от липсващи търговци - които изчезват, без да изпълнят данъчните си задължения. Впоследствие други дружества от измамната верига претендират за възстановяване на ДДС от националните данъчни власти.
Съдията по предварителните разследвания в съда в Милано разпореди предварителното задържане на 43 от заподозрените: 34 ще останат в затвора, а 9 - под домашен арест.
По искане на Европейската прокуратура бяха издадени седем европейски заповеди за арест на заподозрени, намиращи се в България, Чехия, Нидерландия, Испания и страни извън ЕС. На други четирима заподозрени беше наложена временна забрана за упражняване на търговска дейност.
Разследването беше проведено от италианската финансова полиция във Варезе (Guardia di Finanza of Varese) и италианската държавна полиция (Squadra Mobile di Palermo и Servizio Centrale Operativo) под надзора на Европейската прокуратура. Италианската финансова полиция в Милано и Палермо също допринесе за разследването. Следствените действия бяха проведени и с подкрепата на Европол и на няколко национални правоприлагащи агенции.
Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните италиански съдилища, заключават от Европейската прокуратура.