Представлението започна: Борисов "подписва", че няма да управлява с Пеевски

Мога да подпиша, че ако има правителство, то ще е без "ДПС-Ново начало", "Възраждане", "Алианс за права и свободи" и МЕЧ, декларира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във вторник пред ръководството на партията. След това той действително подписа някакъв лист хартия, който стоеше пред него на масата. Този акт бе надлежно излъчен на живо във фейсбук профила му.

След ден Борисов започва разговори за правителство с БСП и ИТН, а впоследствие ще реши дали има нужда да продължи с бившите си партньори в управлението "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), които предварително поставиха условие за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и групата му ДПС-Ново начало.

ГЕРБ не са склонни да приемат това условие, но Борисов обеща да държи настрана Пеевски, АПС на Доган, "Възраждане" на Костадин Костадинов и МЕЧ на Радостин Василев.

Освен това потвърди, че държи той да оглави правителство на евентуална четворна коалиция, защото той бил човекът, който "няма да допусне външна намеса".

 

"Виждам една конструкция, която може да работи - между партиите ИТН, БСП - коалицията и другите партии от ПП-ДБ - също коалиция. Затова сме поканили колегите от ИТН утре да разговаряме, от БСП след тях. И в зависимост от това, което се договорим, или не се договорим, след това ще процедираме и разговор с колегите от ПП и ДБ. Оставяме ги последни, защото те много ясно са си сложили червените линии", коментира Борисов пред ръководството на партията.

От кадрите се вижда, че е заедно с Рая Назарян, Росен Желязков, Томислав Дончев, Деница Сачева, Владислав Горанов, Даниел Митов, Йорданка Фандъкова, Теменужка Петкова, Костадин Ангелов и Цветомир Паунов.

Борисов поясни, че изключвайки четири формации от евентуално правителство, не означава, че ГЕРБ не ги уважава, но в един парламент трябва да има ясно изразено мнозинство, а те да останат "силна опозиция".

ПП-ДБ иска подпис за кордон около Пеевски

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че са получили писмо от ГЕРБ, в което "донякъде има добро начало – че се отказват от работа с тези партии, но това е крайно недостатъчно".

"Тези антикорупционни законони, които предлагаме през цялото време, са от повече от година", добави той и припомни, че оттогава досега е имало двама председатели на парламента от ГЕРБ, които не са придвижили тези законопроекти.

Петков каза, че по тази причина няма как да се говори за председател на парламента или за управление на страната, преди декларацията на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Пеевски и за подкрепа на антикорупционно законодателство да бъде приета.

"Не може фундаментът на демокрацията да бъде застрашен по начина, по който бе застрашен на последните избори и да си затворим очите."Санитарният кордон" трябва да стане факт. Едновременно с това трябва да имаме пълно съгласие с подпис от Борисов по законодателната програма с ясни дати – кога и как ще се приемат.Това трябва да е преди въобще да говорим за председател. В противен случай, другото сме го гледали вече два пъти", каза още Петков.

От ПП-ДБ подчертаха, че в тяхната декларация за "санитарен кордон" има много повече от писмен отказ от коалиция с формацията на Пеевски.  

Обещание от ГЕРБ за законопроекти

Междувременно Бойко Борисов обяви, че партията му ще подкрепи законопроекти, които ПП-ДБ посочват като спешни. Това са законът за сигнализиращите лица, за личния фалит, както и картата за климатичните промени. Според него обаче законът за сигнализиращите лица трябвало да се приеме, както е разписан от Европейската комисия, без допълнения и изменения. Законът за личния фалит пък бил написан безобразно, а картата за климатичния преход можело да излезе от дневния ред след изборите в САЩ и очакването страната да напусне Парижкото споразумение.

Рая Назарян каза, че ГЕРБ е готова да стартира процедурата за определяне на правила за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. За това обаче първо трябва да има работещ парламент.

Без отстъпки за председател на парламента

Борисов даде да се разбере, че не отстъпва и председателското място в парламента. Според него трябва да бъде избрана Рая Назарян, а ако все пак се стигне до управленска коалиция, постът ще се договаря наново.

Ако има шеф на парламента, ГЕРБ ще има свой човек на една от позициите, измежду които президентът избира служебен премиер, макар че предишния път Рая Назарян отказа.

Вторият опит за избор на председател на парламента ще е в сряда.

Преговорите ще води Борисов

Този път Борисов не изпраща Б-отбора на преговорите за кабинет, а ще ги води лично той заедно с Рая Назарян, Томислав Дончев и Росен Желязков. Досега преговорният екип на ГЕРБ се състоеше от Теменужка Петкова, Рая Назарян и Деница Сачева.

ГЕРБ са предвидили срещите с БСП и ИТН да се проведат преди подновяването на първото заседание на 51-вото Народно събрание в сряда, по време на което ще продължат опитите за избор на шеф на парламента. В понеделник кандидатите за поста Рая Назарян (ГЕРБ), Андрей Цеков (ПП-ДБ), Наталия Киселова (БСП), Петър Петров ("Възраждане") и Николета Кузманова (ИТН). На балотаж отидоха Назарян и Цеков, но нито един от тях не бе избран. И двамата бяха подкрепени от по 68 народни представители, но Назарян бе подкрепена единствено от собствената си парламентарна група. 

Обявените от ГЕРБ разговори идват, след като преди ден от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов лансира идея за правителство без двете ДПС-та, в което да участват партията му, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но той да е премиер. Още преди ден и трите политически формации отхвърлиха възможността Борисов да е министър-председател.

Допреди дни самият Борисов публично казваше, че е готов да не е премиер, но в първия ден на новия парламент промени позицията си.

Източник: актуално

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Хи
    Химената
    1 0
    17:16, 13 ное 2024
    Че той Пеевски не му е разрешил ! Какви са тези самосиндикални изяви ? Домуса ще клати !
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини