Емблематичната зала "Медисън Скуеър Гардън" в Ню Йорк. Митинг на Доналд Тръмп в последните дни преди президентските избори в САЩ. Списъкът с говорителите, които излязоха да подкрепят кандидата на републиканците, включва съпругата му Мелания Тръмп и бившия водещ на "Фокс нюз" Тъкър Карлсън. Най-много внимание обаче събира друг човек - комикът Тони Хинчклиф.
Хинчклиф се "пошегува" от сцената, че американската територия Пуерто Рико е "остров от боклуци". А това може сериозно да се отрази на изборите. Защо?
Разграничаване, но не съвсем
От кампанията на Доналд Тръмп след митинга се разграничиха от коментарите на Хинчклиф. Нетипично поведение за кампанията на републиканеца, която почти никога не се извинява, отбелязват наблюдатели. Защитната позиция в тази ситуация обаче е трудна, защото именно от кампанията на Тръмп са избрали кой да се появи на сцената в Ню Йорк в неделя, пише "Вашингтон пост". Още по-голям проблем създава факта, че "шегите" на комика до голяма степен следват посоката на обичайната реторика на Тръмп.
На свой митинг в щата Уисконсин в понеделник кандидатът на републиканците за вицепрезидент Джей Ди Ванс пък омаловажи притесненията на мнозина като каза, че не е чул коментара, но "може би това е просто глупава расистка шега, но може и да не е". След това Ванс добави, че няма как величието на американската цивилизация да се възвърне като "се обиждаме от всяко малко нещо”.
Стъпка накриво във важен за кампанията момент
След митинга отзвукът от вулгарните и расистки коментари, направени не само от Хинчклиф, но и от други говорители в "Медисън Скуеър Гардън", видимо се отразява на кампанията, пише "Политико". На републиканските съюзници на бившия президент се наложи публично да защитават Пуерто Рико и да осъдят коментарите. Сенаторът от Флорида Марко Рубио написа, че "Пуерто Рико не е боклук, а дом на американски съграждани, които имат огромен принос за страната ни", но че думите били казани от комик, а не от самия Тръмп. Кампанията на Харис пък пусна нова предизборна реклама по повод коментарите за митинга и проведе събития с латиноамерикански групи във Филаделфия.
Знаменитости с пуерторикански корени - като Дженифър Лопес, Бед Бъни и Рики Мартин - реагираха остро в социалните мрежи и подкрепиха Харис. Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро също коментира темата. Според него, ако Тръмп наистина е искал да разграничи от "шегите" на Хинчклиф, е можел да го направи веднага щом се качи на сцената в "Медисън Скуеър Гардън". Но това не се е случило.
Пуерториканците - ключови гласоподаватели?
Според официалните статистики около два милиона американски граждани са родени в Пуерто Рико. И те не могат лесно да бъдат убедени, че думите на Хинчклиф нямат общо с позицията на Тръмп. В решаващия за битката за Белия дом щат Пенсилвания вече се организират протести срещу митинга на Тръмп в Алънтаун - град с основно латиноамериканско население. Това е едно от местата в Пенсилвания с най-много пуерторикански жители, а събитието на кандидата на републиканците трябва да се проведе в центъра на пуерториканския квартал. Ясен знак за това колко притеснени са местните пуерториканци е фактът, че местно училище, което Тръмп трябваше да посети във вторник, отмени часовете си и прати учениците вкъщи.
Пуерториканският рапър Бед Бъни - една от най-нашумелите звезди в момента - официално подкрепи Камала Харис след скандала.Снимка: Noam Galai/MTV/Paramount Global/Getty Images
Моментът няма как да е по-лош за Тръмп. "Да обиждаш хората не е най-умното нещо, което да направиш - още повече голяма група гласоподаватели в колебаещ се щат. А после да идеш в дома им и да се молиш за гласовете им", казва пред "Политико" Норберто Домингес, представител на Демократическата партия от Алънтаун. Местни демократи като Домингес твърдят, че тези коментари напомнят на пуерториканските гласоподаватели и за предишните подобни думи на Тръмп за острова - например когато го нарече "мръсен" и хвърляше пакети с кухненска хартия на оцелелите от урагана Мария, който опустоши острова и уби над 2000 души през 2017 г.
Голяма част от пуерториканците в САЩ живеят в Ню Йорк и Флорида, но и в други щати имат голямо представителство. Повече от четвърт милион пуерториканци живеят в седемте щата, които се смятат за решаващи за президентските избори. В четири от тези щати - Аризона, Джорджия, Пенсилвания и Уисконсин - броят на жителите, родени в Пуерто Рико, е по-голям от разликата в гласовете между Джо Байдън и Тръмп на изборите през 2020 г., припомня "Вашингтон пост". А в последните седмици Камала Харис се затрудняваше да спечели именно техните гласове, които са ѝ необходими, за да надделее на пети ноември.