Учители-възрожденци създават бутиково училище за ромски деца в Кърджалийско. Няма друго ромско школо в страната с такива условия за учене като в средищното основно училище „Паисий Хилендарски” в село Перперек. То слага в джоба си и школата в област Кърджали.Гостите, идващи на проверка от различни институции, го определят като уникално, бутиково.
Ключът на успеха е в сплотения колектив от 11 педагози, които с възрожденски плам, претворяват в дела заветите на училищния патрон. Базата е впечатляваща. Направена е със средства от ограничения делегиран бюджет, но и със собствения труд на целия колектив. От стенните мазилки, подовете,таваните до украсата на класните стаи. Повечето идеи са на директорката на училището Соня Карагяурова. Тя е човекът,който подбира материалите и мебелите.
Основно училище „Паисий Хилендарски” е сред първите от малките училища в страната със СТЕМ кабинети. Те са два. Има модерна компютърна зала. Във всяка класна стая има мултитъч дисплей. Чиновете са нови, част от тях с образователни функции-с изобразени карти на Р България и основни исторически забележителности. Уникален е ресурсния кабинет за деца със специални образователни потребности.
Обстановката в училището грабва още при входа с плота за образователния медиатор. Във фоаето стои дезинфекционна рамка. Аквариум с рибки радва най-малките. Има и зоокът.
В ОУ”Паисий Хилендарски” учат 67 деца от ромски произход. Те са от ромската махала Даръ дере. Паралелките са 6,като обхващат деца от 1 до 7 клас. Едната е слята. Школото е създадено през 1968 г. Пази се спомена,когато класните стаи недостигали и деца са се учели в дървени бараки.
Днес се учи в една смяна. Има и група за занималня.
За децата се полагат много грижи и внимание. Има медицинска сестра.Осигурена е подкрепяща закуска. Два пъти седмично получават плодове и мляко. Училищното ръководство подпомага децата с учебни пособия. Често се предоставят и дрехи.
Децата срещат основен проблем с подготовката си по български език и литература. Не знаят и турски,което прави трудна комуникацията и с учители от турския етнос.
Както и в други ромски училища,учениците напускат заради ранни бракове. В Перперек обаче и има случаи, когато младоженци продължават да посещават занятия.
Когато завършат седми клас децата се насочват към професионалната гимназия по облекло и дизайн „Евридика” в Кърджали. Момичетата учат шев и кройка, а момчетата се квалифицират като фризьори.
Мечтата на педагозите-възрожденци е да бъде санирана фасадата на училището. Те са обнадеждени след като Община Кърджали съдейства за изграждане на многофункционална спортна площадка в двора на школото. Надяват се да привлекат ученици от съседни села, за да им предоставят прекрасни условия за занятия.
Текст и снимки:Георги Кулов