По мерки за насърчаване на заетостта през м.септември т.г. в област Кърджали са работили 95 лица.
По програми и проекти за заетост и обучение през месеца са работили 188 лица.
По проект BG05SFPR002-1.001-0002 „Започвам работа” - компонент 1 „Активиране” – през м.Септември са активирани и регистрирани 88 неактивни лица.
Агенция по заетостта предлага възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“ и заети лица, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята профисионална квалификация или ключови компетентности. Към 30.09.2024г. за Област Кърджали са издадени 1572 броя ваучери на безработни и заети лица, подали заявления за включване в обучение.
По „Компонент 2: Обучения за DI-GI умения и компетенции“ всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“ и заети лица, могат да се включат в курсове за придобиване на Ключова компетентност 4 „Цифрова компетентност“ за базово (ниво 1-2 съгласно DigComp) и средно ниво (ниво 3-4 съгласно DigComp).
Агенция по заетостта изпълнява проект „Започвам работа“ – Компонент 2 – „Обучение“. Посредством проекта се предоставя възможност на всички неактивни и безработни лица да се включат в обучения за придобиване/повишаване на професионална квалификация и/или ключови компетентности: Степен на професионална квалификация или част от професия; Езикова грамотност; Многоезикова компетентност; Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството; Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене; Гражданска компетентност; Предприемаческа компетентност.
Агенция по заетостта, в качеството си на Конкретен бенефициент, изпълнява проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“. Целта на проекта е да предостави подкрепа за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение, както и за повишаване на професионалната квалификация и уменията, в това число и дигиталните на заети лица, включително и на самостоятелно заети лица. Очаква се проекта да обхване най-малко 13 900 участници.
Предвижда да бъдат предоставени обучения за придобиване/повишаване на професионална квалификация или на квалификация по част от професия, както и за придобиване на умения по ключови компетентности - Многоезикова компетентност; Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науките, технологиите и инженерството; Цифрова компетентност (допустими за финансиране са обученията за напреднало ниво (ниво 5 и 6 съгласно DigComp) и високоспециализирано ниво (ниво 7 и 8 съгласно DigComp); Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене; Предприемаческа компетентност.
Всички обучения се провеждат от одобрени от Агенция по заетостта Доставчици. Лице, което желае да се включи в обучение може да кандидатства само чрез подаване на електронно заявление.
По проект П3 – C1.13 „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ е създаден Модулът за самостоятелно сертифициране на цифрова компетентност, който се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Всеки гражданин може да тества безплатно знанията си и да получи сертификат, че притежава базово и/или средно ниво на дигитални умения, които са придобити в процеса на работа или чрез самостоятелно учене. Модулът за сертифициране на цифрова компетентност дава възможност безплатно, бързо и удобно да сертифицирате знания и умения в тази област.
Модулът за тяхното самостоятелно валидиране е възможност да се докаже притежанието на дигитални умения. Възможност за по-добра реализация на пазара на труда на работниците и служителите, подобряване пригодността им съобразно очакванията на работодателите. Цифровата компетентност е особено важна за професионалното развитие и е отговор на предизвикателствата на съвременния дигитален свят.
Тестването и сертифицирането се извършват онлайн от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи към МТСП. След успешно преминат тест се издава електронен сертификат за ниво на цифрова компетентност, който е по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Процесът е лесен и удобен за всички, които желаят да потвърдят своите дигитални компетенции и да получат сертификат. Сертифицирането предоставя множество предимства, включително повишаване на конкурентоспособността на пазара на труда, подобряване на професионалните умения и възможности за развитие.
За достъп до модула е необходима предварителна регистрация, въз основа на която на електронна поща се изпраща линк за достъп. След верифициране на регистрацията, с потребителско име и парола може да се премине към самосертифицирането в модула. При възникване на въпроси, може да бъде потърсена подкрепа от 9:00 до 17:30 ч. от кол център на тел. 0876 91 68 84. Техническа и методическа помощ ще бъде оказвана по електронна поща - selfexam_support@chrdri.net.
Агенция по заетостта реализира Проект „Родители в заетост”. В проекта могат да се включат:
- Родители на деца от 0- до 4-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самонаети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа и ползват отпуск по чл. 163, чл. 164 и чл. 167а от КТ;
- Многодетни (многодетни родители са тези, които имат три или повече деца на възраст до 12 г.) или самотни („самотен родител“ е родител, отглеждащ сам дете/деца" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 12-годишна възраст) родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места, и децата посещават детски ясли/градини, както и училище.
Това съобщиха от Бюрото по труда в Кърджали.