Русия си играе със съдбата на украинските военнопленници

Някои украински военнопленници чакат вече две години за размяна. Близките им много рядко получават от тях по някой признак за живот. Русия използва бедата на пленниците, за да оказва натиск срещу Украйна.

Мария е само на един месец, когато баща ѝ отива на война. Оттогава не го е виждала. Едва наскоро двегодишното момиченце е имало пръв контакт с баща си по време на видеочат, разказва пред АРД майката Анна Лобова. „Но вместо да чуе поздрав, мъжът ми бе посрещнат от ужасен вик, тъй като детето се уплаши от него, а мъжът ми се разплака.“ Заради лошата връзка той е можел само да чува детето, но не и да го вижда. „Двама души, които са кръвно свързани, не знаят почти нищо един за друг, като чужди са“, казва Анна.

Олег, мъжът на Анна Лобова, е в руски плен от две години. Той е бил сред бойците в „Азовстал“, отбранявали Мариупол в продължение на месеци, преди да им се наложи да се предадат. Неговото обаждане става първият признак на живот след дълго време. По същия начин стоят нещата и с близките на другите войници от батальона.

Видео с апел към Зеленски

Мария Алексеевич също получава внезапно новината, че може да разговаря с мъжа си Серхий – след дълъг период на неизвестност. В група в канала „Телеграм“ бил разпространен призив – жените на изредените поименно мъже да се обадят, разказва Мария. Когато отговорила, ѝ обещали възможност да чуе мъжа си по телефона след около две седмици и я уверили, че разговорът ще остане поверителен.

Серхий действително се обажда – двамата имат възможност да поговорят около минута. Но разговорът им не остава поверителен – само няколко минути по-късно в интернет се появил негов запис, пише АRD. Оказва се, че съпругът на Мария е бил записан по време на разговора. В интернет било разпространено и негово видеопослание.

Мъжът изглеждал много отслабнал, а лицето му - изпито. Видеото показва как той гледа в камерата и се обръща на руски директно към украинския президент Зеленски: „Господин президент! Моля направете всичко възможно, за да бъда разменен колкото може по-скоро“.

Подобни видеа са заснети и с други военнопленници – всички молят за скорошна размяна. Някои питат защо не им се помага – при положение, че са служили вярно на Украйна и са изпълнявали заповедите.

Изтезания и смърт в руски плен

Мъжете, които според украинските медии още са в руски плен, са от Азовския полк (с общо 900 бойци). Вече повече от година нито един боец  не е могъл да бъде освободен чрез размяна. А тези, които са били разменени, говорят за ужасяващите условия в руския плен.

Един от тях, на 27 години, който отказва да назове името си, споделя пред АРД: „Всеки ден започваше с изтезания. Преди закуска ни биеха с всякакви възможни средства – чукове, бухалки, юмруци и електрошокове.“ През повечето време затворниците не напускали килиите. За обед имало вода със зеле, а вечерта отново ги биели.

Войникът прекарал 120 дни в руски плен, бил разменен през септември 2022-ра година. Неговите показания за условията в плен се покриват със свидетелствата на други потърпевши. ООН са изготвили доклад, за който са разпитали 60 бивши военнопленници. И те разказват за изтезания в руските затвори, а зад решетките постоянно се стигало и до смъртни случаи. В края на юли стана известно, че 55-годишен войник от Азовската бригада е умрял в Ростов на Дон. Причината за смъртта му остава неизвестна.

„На разговорите не бива да се вярва"

Всеки ден в руски плен е ден на изтезания, казва пред АРД Петро Яценко, говорител на Координационния щаб по въпросите, свързани с военнопленниците. Тази служба преговаря директно с руснаците за осъществяването на размени – целта е украинските граждани да бъдат върнати максимално бързо. „Големият проблем обаче е в това, че руската страна понякога отлага размяната или дори я спира“, казва Яценко. Така например след една размяна през август 2023 година изобщо не е имало други.

Междувременно натискът на Русия срещу Украйна расте, посочва Яценко: видът на обажданията до близките и разпространените видеопослания са пример за това. Той е убеден, че целта, която преследва Русия, е една – да внуши на близките, че Украйна не прави достатъчно, за да спаси своите хора от плен. „Семействата не бива да вярват на тези режисирани видеопослания и разговори“, съветва той. „Всичко се контролира през цялото време и казаното е заснето под натиск.“

Мария Алексеевич също смята, че Русия преследва определени цели с видеопосланията, пише АРД. Но молбата на мъжа ѝ Серхий за размяна е истинска, изтъква тя. Заедно с други жени на арестувани бойци от Азов тя е основала инициатива, с която иска да привлече вниманието към съдбата на пленниците. Уверенията на украинското правителство, че всички военнопленници ще бъдат разменени и че Русия бави размяната, вече не са достатъчни, смята тя.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини