Плажовете и крайбрежните зони в Черна гора са изложени на риск
Според прогнозите нивото на Адриатическо море ще се повиши с 35 см до края на века, което представлява заплаха за крайбрежните райони, особено района на Ада Бояна и части от Которския залив в Черна гора, се посочва в проекта на националния план на Черна гора за адаптиране към изменението на климата, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
В документа се подчертава, че плажовете и местообитанията в ниските крайбрежни части могат лесно да бъдат засегнати от крайбрежни наводнения, от покачването на морското равнище и има риск да изчезнат.
Последиците от климатичните изменения обхваща също туристическата инфраструктура и жилищата, което води до загуба на икономически активи като ресторанти, места за настаняване и плажове.
„Дейността на жизненоважна инфраструктура като пристанища, яхтени пристанища и корабостроителници също е застрашена, което впоследствие намалява цялостната туристическа привлекателност на крайбрежните региони“, се посочва в документа.
Прогнозите показват, че най-застрашените райони са Улцин (особено Ада Бояна), Бар, Тиват и части от Которския залив.
Миряна Иванович от Института по хидрометеорология и сеизмология каза пред агенция МИНА, че данните показват, че може да се очаква увеличение от 69 см до 96 см при тежки метеорологични явления.
Иванович каза, че анализът на силата и мащаба на въздействието на бурите показва, че се очаква те да се увеличат поради глобалното затопляне.
Тя отбеляза, че последиците от изменението на климата се усещат и при температурата на морската вода, като допълни, че в периода от 1980 г. до 2023 г. средната годишна температура на морската повърхност се е повишила общо с 1,7 градуса по Целзий, докато за периода от 2071 до 2100 г. се очаква допълнително повишаване на годишната температура на морската повърхност от 2,5 до 3,5 градуса.