Берлин дава на Украйна да използва германски оръжия в Русия

Основните политически партии в Германия подкрепят това Украйна да използва германски оръжия дори на територията на Русия. Ще означава ли това пряка намеса на Германия във войната?

За германското министерство на отбраната отговорът на въпроса е прост: „Това са украински оръжия“, заяви говорителят му Волфганг Бюхнер. Според това тълкуване германското правителство вече няма нищо общо с оръжията, след като те са били доставени на Украйна. Офанзивата в Курска област също е била „операция, която е била подготвена изцяло в тайна и без обратна връзка“, т.е. очевидно без консултации, каза още Бюхнер.

Говорителят подчерта, че за германското правителство е важно единствено Киев да спазва международното право, в което властите в украинската столица са уверили Берлин. „Няма допълнителни изисквания за използването на оръжията“, а Украйна е „свободна да решава“. Германското правителство все още не е потвърдило дали германски оръжия действително се използват в украинската офанзива в Русия. Що се отнася до военната техника, биха могли да се използват например танковете „Леопард“ 1 и 2 или бойната машина „Мардер“, както и ракетни установки.

Руски медии публикуваха изображения, за които твърдят, че показват как украинците използват „Мардер“ в сраженията в Курска област. Дори снимките да са достоверни, „Германия очевидно не е юридически замесена в тази военна операция на украинските въоръжени сили на руска територия“, казва пред ДВ Рафаел Лос от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП). Докато Украйна спазва хуманитарните правни изисквания, тя има право да провежда такива военни операции. Тези изисквания включват забраната да се атакуват цивилни цели, както и военнопленниците да бъдат третирани справедливо. Досега Украйна се е отнасяла много отговорно към това - в пълен контраст с Русия.

Сред германските партии има консенсус по темата

Политици от различни партии - от правителството и от опозицията, също дадоха да се разбере, че подобна операция не би била проблем от правна гледна точка: „Разбира се, държава, която е нападната, има право да се защитава. Това означава също така, че според международното право може, стига да спазва всички правила, да предприеме действия на руска територия“, заяви Ларс Клингбайл, лидер управляващата Германска социалдемократическа партия в интервю за АРД.

Изразяването на подобно мнение от партия, определяна неведнъж като „партия на мира“, е новост. Другите коалиционни партньори в германското управление отдавна защитават тази теза. Депутатът от Зелените Сара Нани например защити използването на германски оръжия в Русия още преди Курската офанзива.

Родерих Кизеветер, политик по сигурността от най-голямата опозиционна партия - ХДС, написа за ДВ в началото на годината: „Нападенията на Украйна срещу военни цели на руска територия са не само допустими според международното право, но и необходими от гледна точка на военната стратегия и напълно смислени." Това не превръща Германия в активен участник във войната, смята още той.

Украйна разполага с германски танкове „Леополд „   Снимка: Valentyn Ogirenko/REUTERS

Украйна не е длъжна да атакува само на своя територия

Политиците най-често се позовават на член 51 от Устава на ООН, който гарантира „неотменимото право на индивидуална или колективна самоотбрана в случай на въоръжено нападение срещу член на Организацията“.

Волф Хайнчел фон Хайнег, експерт по международно право, потвърждава, че в международни въоръжени конфликти „никоя страна в конфликта не е задължена да се придържа към военни действия само на своя територия“. По думите му ситуацията е тъкмо обратната - „това е легитимен начин да се отслабят въоръжените сили на врага и така да се атакуват военни цели“, допълва експертът. Експертът на ЕСВП Рафаел Лос също вярва, че „няма разпоредби на международното право, които да забраняват на атакуваната страна да напада агресора на собствената му територия."

Шолц не коментира

Канцлерът на Германия Олаф Шолц дълго време се колеба, преди да изпрати на Украйна някои далекобойни оръжия. Решението да бъдат предоставени например танкове беше взето след дълги вътрешнополитически дискусии и международен натиск.

Причината за колебанието беше опасението, че това може да доведе до ескалация на войната и дори замесване на Германия в нея. И до днес Шолц отказва да предостави на Украйна ракети „Таурус“. Далекообхватните ракети могат да бъдат насочени от територията на Украйна дори към Москва. Засега германският канцлер не коментира използването на германски оръжия в украинската офанзива в Курска област.

През юли социологическо проучване показа, че 36% от германците смятат, че доставките на оръжие за Украйна са прекрачили някаква граница. В Източна Германия този процент е дори по-висок - един на всеки двама анкетирани. Ако се потвърди, че Украйна използва германски оръжия в Русия, настроението в част от германското население може да се обърне още повече срещу военната подкрепа.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Светът

Още новини

Последни новини