Безводие, ремонтите на „Топлофикация“ и други безобразия

Докога софиянци ще продължават да покриват загубите на „Топлофикация-София“ и да търпят неудобствата от безцеремонното планиране на ремонти? Емилия Милчева за скандалите в София, безводието в България и още безобразия.

В най-горещото време от годината половин София е без топла вода. Разбира се, този въпрос веднага ще си намери отговора: „Айде стига, жълтопаветни мрънкачи, има места, където хората от години са на режим на водата, купуват нонстоп бутилирана, вие ревете за топлата вода“. В старозагорското село Стрелец например местните хора имат вода един път на няколко дни, няма и водоноски. Община Плевен минава на воден режим, а в благоевградското село Господинци в светлата част на денонощието има вода в едната част на селото, в тъмната - другата. А в цяла България на воден режим са над 400 000 души, почти колкото абонатите на столичното парно - близо 450 000, които ползват парно и/или топла вода.

За улеснение на монополиста

Като всеки монополист, и общинското дружество просто уведомява абонатите си няколко седмици преди спирането на топлоподаването поради „профилактика и планови ремонти“. Няма проблеми от съдебни дела, тъй като клауза в договора предвижда, че абонатът е длъжен да има алтернативен източник на топла вода и на отопление - именно за да не покрива дружеството щети, причинени от аварии и профилактики. Вероятно малцина от абонатите са се подсигурили с бойлери, повечето разчитат на нагреватели - или пък използват студена вода. Но никой не се усъмнява в необходимостта профилактиката и ремонтите да се вършат точно в този момент.

Поради старите и износени тръби, мрежата на „Топлофикация София“ се нуждае от ремонти, но за тази дейност бяха направени интересни разкрития. Преди два месеца Борис Бонев, лидер на „Спаси София“, партньор на ПП-ДБ в управлението на столицата, разкри, че шефът на „Топлофикация“ Александър Александров е подписвал договори за ремонти и други дейности в дружеството, превъзлагани след това за изпълнение на фирми на жената, с която е във фактическо съжителство. Покрай нейната фирма, изплува и друга, също печелила поръчки на „Топлофикация“, свързана с бившия общински съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев. Според лидера на „Спаси София“ около 80 на сто от договорите по обществените поръчки на „Топлофикация-София“ са сключени с това дружество.

Неефективна и субсидирана

Докога софиянци ще продължават да покриват загубите на „Топлофикация-София“ и да търпят неудобствата от неефективното планиране на ремонтните дейности? Въпреки субсидираната електроенергия, която „Топлофикация-София“ продава на преференциални цени, продължава да не плаща за природния газ - а е неговият най-голям консуматор в България. Близо една трета от доставките на синьо гориво - около 1.2 млрд. куб. метра - е за столичното дружество, което не спира да трупа загуби.

Проблеми с наличието на питейна вода в България има на много места и отдавна    Снимка: BGNES

Задълженията към БЕХ надхвърлят 1.6 млрд. лева и при толкова огромни дългове влизането на частен инвеститор, който да санира дружеството, е на практика невъзможно. (Откупуването им от държавата беше спряно от служебното правителство на Димитър Главчев.)Това е резултатът от остарялата инфраструктура, неефективното управление и липсата на достатъчно инвестиции в модернизация.

Александров подаде оставка, но промяната на мениджмънта бе извършена с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепниците от „Възраждане“, Карлос Контрера от ВМРО и изключения от ПП-ДБ-„Спаси София“ Благовест Георгиев. Това мнозинство в СОС осуети плановете на кмета Васил Терзиев и за ръководството на още пет ключови общински дружества - „Център за градска мобилност“, „Столичен електротранспорт“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“ и „Софтинвест“.

Тази съпротива показва, че всичко ще върви по старому. Обещанията на Терзиев, дадени в предизборната кампания, за по-качествена услуга, ще си останат там. Примерите с други европейски столици като Виена, където подобни ремонти се планират внимателно и се извършват с минимално прекъсване на услугите, показват, че е възможно да се осигури непрекъснато топлоподаване дори по време на летните месеци. Там потребителите рядко остават без топла вода за повече от няколко часа или ден.

Всички плащат дълговете

В България всички данъкоплатци, плащайки неколкократно през годините дълговете на столичното парно, субсидират евтиното отопление на софиянци - и схемите на разпределение на обществените поръчки.

За новата власт на „Московска“ 33 остава ледена кофа.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от България

Последни новини