С 6 месеца се удължават преговорите по ядрената сделка с Киев

В парламента се чудят дали оборудването от погребания проект „Белене“ няма да потрябва на АЕЦ „Козлодуй"

Народното събрание ще удължи със 180 дни срока, в който българската държава да преговаря за евентуалната продажба на Украйна на оборудването от погребания проект за втора АЕЦ в Белене. Такъв консенсус се заформи в парламентарната комисия по енергетика вчера. Днес се очаква депутатите да изработят проект на решение в този смисъл. Причината за отсрочката е колебанието на парламентарните енергетици дали това оборудване няма да потрябва в действащата АЕЦ „Козлодуй“.

От БСП настояваха да се отмени решението на парламента от юли 2023 г., с което на министъра на енергетиката се възлага да проведе преговори с Киев за евентуална продажба на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на Националната електрическа компания, предназначено за проекта „Белене“. В това решение беше посочено, че цената не може да бъде по-ниска от платената от НЕК на руския производител – 601 617 133 евро или 1 176 660 837 лв. За преговорите беше уточнено, че трябва да се проведат в срок от 60 дни от влизането в сила на решението. Оттогава измина цяла година.

Социалистите искаха преговорите и другите действия по сделката да бъдат замразени до следващо изрично решение на Народното събрание, което да бъде взето само след като се прецени доколко е възможно това оборудване да се използва от АЕЦ „Козлодуй“. В подкрепа на искането си соцдепутатът Драгомир Стойнев се позова днес в енергийната комисия писмо от атомната централа, в което се казва, че там могат да се монтират парогенераторите от „Белене“, при това без допълнителни доработки.

От „Възраждане“ направиха допълнение към това предложение – енергийният министър да предостави доклад за възможностите да се използват активите от „Белене“, включително и при условие, че са свалени санкциите на ЕС върху Русия, която е производител на оборудването. С това националистите на практика поискаха да се остави отворена вратичка за възраждане на проекта за втора атомна централа.

Сходно на БСП предложение бяха направили от ИТН. Депутатите на Слави Трифонов искаха от оборудването за „Белене“ да се извадят парогенераторите, докато се анализира възможността те да се използват в „Козлодуй“. Обосноваха се така – парогенераторите в действащата АЕЦ се състоят от около 11 хиляди малки тръбички, които се затапват при течове; по информация на ИТН към момента около 1 процент от тръбичките вече са запушени, при 5 процента максимално допустими. Парогенераторите за „Белене“ са идентични с тези в „Козлодуй“, посочват от партията, и ако е възможно, трябва да се използват в действащата АЕЦ.

На заседанието на комисията присъства шефът на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски, който опроверга информацията на ИТН за запушените тръбички – те били общо 18 за един парогенератор в 6-и блок на АЕЦ, по няколко тръбички на година. От това шефът на енергийната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС направи изчислението, че с това темпо на затапване ще минат около 260 години преди да се наложи да се сменя парогенератор.

Иван Андреев – директорът на АЕЦ „Козлодуй“, разказа пред депутатите, че между техните парогенератори и тези на площадката на „Белене“ има малки конструктивни разлики. Вече е стартирана процедура за търсене на проектант, който да направи анализ на тези разлики. Това направо наелектризира Драгомир Стойнев, който енергично отново настоя да се замразят преговорите с Украйна, докато не се извърши анализът, включително чрез международни експерти.

В дебата се включи енергийният министър Владимир Малинов. Той напомни, че в края на юни т.г. е внесъл доклад в парламента, в който е предложил да се удължи със 180 дни – 6 месеца, срокът за провеждане на преговорите и финализиране на сделката. Тази отсрочка според Малинов трябва да се използва, за да се продължи анализът за това доколко съвместими са парогенераторите от „Белене“ с нуждите на „Козлодуй“. Така, смята министърът, ще се избегне рискованото говорене за „замразяване“ на преговорите.

Малинов успокои депутатите, че Киев ще запази интереса си към оборудването на „Белене“, независимо дали ще бъде с един парогенератор по-малко. Той изтъкна още, че няма право самостоятелно да сключи сделката, а ще му трябва разрешение от Народното събрание. Засега разговорите с Киев са на етап обсъждане на общите условия на договора за покупко-продажба.

Идеята на Малинов за отсрочката се хареса на Делян Добрев, който предложи на колегите си да изготвят заедно проект на решение в този смисъл. Подкрепи го Станислав Анастасов от ДПС. От ИТН сметнаха, че това съвпада и с духа на тяхното предложение. Васил Стефанов от ПП-ДБ посочи, че предвид информацията от Цанко Бачийски, може изобщо да не се наложи да се търси нов парогенератор и съответно да се прави анализ дали оборудването в „Белене“ е съвместимо с това в „Козлодуй“. Той напомни, че срокът от 60 дни за преговори, заложен в първоначалното решение на парламента, отдавна е изтекъл, а още няма оферта от украинската страна.

Последва гласуване, при което предложенията на БСП, ИТН и „Възраждане“ бяха отхвърлени с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Членовете на комисията се разбраха, че днес ще подготвят новия проект на решение, с което да се даде 6-месечната отсрочка, така че преговорите да не се прекъсват, но и да се даде време за преоценка на нуждите от оборудването.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от България

Последни новини