Сега фокусът е само върху „дивите биваци“ край морето, а тепърва ще се прави стратегия за къмпинг туризма в цяла България
Докаго гърмят и трещят скандали за незаконни такси „паркинг“ и „преминаване“ до плажа, за преградени частни пътища и фирми на знайни и незнайни бизнесмени, които се разпореждат с брега, държавата се занимава с други въпроси - къде може да се разполагат палатки, кемпери и каравани и къде не.
Летният сезон е почти преполвен, а чиновници от поне три ведомства тепърва коват новия регламент за свободно „бивакуване“ по черноморския бряг. Контролните органи все така упорито както и предните лета не забелязват бетона върху пясъка и разораните и унищожени дюни, но пък всяка палатка и каравана ш направо им боде очите и периодично се правят хайки срещу „диво къмпингуващи“.
„До 1 август работна група трябва да предложи проект на наредба за разполагане на палатки, кемпери или каравани извън къмпингите“, гласи съобщение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, изпратено до медиите. От него става ясно, че членовете на групата вече са обсъждали конкретни текстове на 4 април, като междувременно са постъпили още предложения и становища, вкл. от МВР, община Шабла, „Зелени закони“ и др.
„Целта ни не е да регламентираме строителство, бетониране или изпълнение на инвестиционни намерения, а само разполагането на кемпери, каравани и палатки в зона „А“ и в зона „Б“ извън морските плажове“, пояснява обяснява Веселина Терзийска, зам.-министър на регионалното развие и шеф на работната група.
Да започнем от.... нулата
Чиновниците установили, че „пред къмпинг туризма и българското кемпер общество има много проблеми“ (нещо, което се знае от години). Готвената сега наредба обаче била само за свободното къмпингуване по Черноморието в зони А и Б, а за всички останали територии работата тепърва предстояла, вкл. и с ремонти на поне 5-6 закона. При това работата ще започне от нулата - с анализи?! и разработване на стратегии?!, защото ето какво твърдят от МРРБ:
„За цялостното решаване на проблемите с къмпинг туризма и къмпирането е необходимо те да бъдат анализирани от Министерството на туризма в Национална стратегия за развитие на къмпинг туризма, която да определи стратегическите насоки за развитие на къмпингуването, „свободното“, да се обсъдят промени в Закона за туризма, Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, при необходимост в Закона за горите, в Закона за опазване на земеделските земи, в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост, и др., както и да се предвиди изготвяне на подзаконов нормативен акт към Закона за туризма, с който да се регламентират условията и редът за „свободно къмпингуване“ на територията на цялата страна, а не само по Черноморското крайбрежие.
За работната група
Работната група е сформирана през март. В нея са включени представители на: министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите, на туризма, на земеделието и храните, Главна дирекция „Национална полиция“ към МВР, на администрацията на Министерския съвет. Участват още кметовете на общините Аксаково и Шабла, представители на Асоциацията на българските черноморски общини, Националното сдружение на общините, Инициатива „Зелени закони“ и Национална асоциация „Българско Черноморие“.
Докато се чуди как да „регулира“ свободно къмпингуващите, които за кратко разполагат палатки и каравани, държавата си затваря очите за бетонни вечни чудовища, които изяждат плажовете...