Свръхпреработените храни (СПХ) изместват здравословното хранене „навсякъде по света“, въпреки че има все повече доказателства за рисковете, които представляват.
Те трябва да се продават с предупредителни надписи върху опаковката, подобни на тези за тютюневите изделия, смята специалист по здравословното хранене.
„Подобни храни увеличават своя дял и доминират в световната диета, въпреки опасността, която представляват за здравето, тъй като увеличават риска от множество хронични заболявания“, казва пред „Гардиън“ професор Карлос Монтейро от университета в Сао Пауло. Той е един от участниците в Международния конгрес по затлъстяване, който ще започне в края на тази седмица.
„СПХ изместват по-здравословните и по-малко преработени храни по целия свят и водят до влошаване на качеството на храненето заради вредните си свойства. Тези храни са двигател на пандемията от затлъстяване и други хронични заболявания, свързани с храненето, като диабета“, посочи Монтейро.
Суровото предупреждение идва на фона на бързо нарастващата глобална консумация на СПХ като зърнени храни, протеинови барове, газирани напитки, готови ястия и други бързи храни.
В Обединеното кралство и САЩ повече от половината от средния хранителен режим вече се състои от свръхпреработени храни. За някои хора, особено за по-младите, по-бедните или от райони в неравностойно положение, е характерно хранене, включващо до 80% СПХ.
През февруари най-мащабният преглед от този вид в света установи, че СПХ са пряко свързани с 32 вредни за здравето последици, включително по-висок риск от сърдечни заболявания, рак, диабет тип 2, неблагоприятно психично здраве и ранна смърт.