Гъба сърнела,колкото детски чадър откри нашият читател Исмет Осман.Попада на рядката находка зад връх Момини гърди по посока на вр.Алада в Ардинско.Исмет Осман се гордее с елитния екземпляр.
Този вид гъба е известна в България с названията:Сърнела, Гигантска сърнела, Чадъреста гъба, Конска гъба, Вретенка, Самодивска гъба, Кукумарка, Змийска гъба, Връшник.
Тази гъба расте в редките и просветлени широколистни и иглолистни гори, а също така по горските поляни, в храсталаци и сред пасища. Появява се в края на пролетта и продължава да плододава до края на есента, но най-обилно през есента. Намира се поединично или на групи. Широко разпространена и често срещана гъба в цялата страна.
Сърнелата е много добра ядлива гъба, но в младо състояние, особено докато шапката не се е разтворила или току-що се е разтворила, защото на старите гъби месото става твърдо и безвкусно. Пънчето не се яде, защото е много жилаво и кухо, с дебела кожа, а месото му е много малко и жилаво. Тази гъба е пригодна и за сушене. Позната е доста добре почти навсякъде в нашата страна.
Кърджали бг вести