Йенс Столтенберг успокои, че военният съюз няма намерение да изпраща бойни подразделения
Думите на френския президент Еманюел Макрон за възможността Западът да изпрати сухопътни войски в Украйна предизвика противоречи коментари. Москва заплаши, че ако това стане, конфликтът между Русия и НАТО е неизбежен, а главният секретар на пакта Йенс Столтенберг побърза да успокои, че военният съюз няма намерение да праща бойни подразделения в Украйна.
"Самият факт на обсъждане на възможността за изпращане на определени контингенти в Украйна от страните от НАТО е много важен нов елемент", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Запитан за казаното от Макрон, Песков посочи, че ако се случи така, че войските на член на НАТО се сражават в Украйна, то разговорите ще трябва да се променят към неизбежността от конфликт между НАТО и Русия.
Столтенберг отбеляза, че "съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна".
"Ние правим това от 2014 г. и я засилихме след пълномащабната инвазия. Няма обаче планове за разполагане на бойни подразделения на НАТО на място в Украйна", бе категоричен той.
Въпреки че изключи предприемането на военни действия от страна на НАТО, Столтенберг обясни пред АП, че "това е агресия от страна на Русия срещу Украйна, която откровено нарушава международните закони". И допълни, че съгласно международните закони Украйна има правото на самоотбрана и "ние имаме правото да ги подкрепяме в отстояването на това право".
НАТО предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимна екипировка, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси на двустранен принцип или групово, посочва АП.
Всяко решение за изпращане на войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки.
Реакции дойдоха и от членките на алианса. Полският президент Анджей Дуда изтъкна, че подобна идея не е предизвикала ентусиазъм на срещата в Париж. Председателят на словашкия парламент Петер Пелегрини пък подчерта, че Словакия няма да разполага войски в Украйна.
Чешкият премиер Петър Фиала отказа да коментира, преди да замине за Париж и каза, че лидерите се срещат, за да обсъдят възможните варианти, но подчерта, че "Чешката република със сигурност не иска да изпраща войниците си в Украйна".
В крайна сметка Чехия и Полша не обмислят изпращането на войски в Украйна, заявиха премиерите на двете страни.
Унгария няма да изпраща оръжия или войски в Украйна и тази позиция е "твърда", заяви унгарският външен министър Петер Сиярто.
"Чуваме и виждаме новините за снощната среща в Париж. Позицията на Унгария е ясна и твърда като скала: не сме готови да изпратим нито оръжия, нито войски в Украйна", се казва в изявлението на Сиярто.