Премиера на филма „Непокорните Шишмановци“ – разказ за основателите на Хасково през Възраждането, се състоя снощи в зала „Хасково“, съобщиха от общинската администрация.
Община Хасково, Регионален исторически музей Хасково и Алианс за регионално сътрудничество и развитие представиха историята на Шишмановци, благодарение на проект РЕВИТА. Режисьор на лентата е Николай Скерлев, сценарист е д-р Веселина Узунова, музиката е на Данаил Петков.
Кметът на Хасково Станислав Дечев поздрави екипа на документалната лента, който разказва една от неизследваните и незаслужено забравени страници от историята на възрожденско Хасково.
Участници във филма са Пенко Добрев, Левент Халил, Милен Вълчев - от РИМ Хасково, актьорът Гочо Павлов, любителите на историята Стилян Гигелов и Николай Колев. В ролята на Христодул Шишманов е докторът по психология Георги Станков, а отец Никола е в ролята на Хрисант. Теодора Евтимова пресъздава непокорната Родопа планина, а Николай Чолаков, който е представител на Шишмановия род, е вдъхновител и консултант на лентата. Обичаният от всички хасковци отец Антоний Енев - най-дълго служилият свещеник в църквата „Света Богородица“, също участва в документалния филм „Непокорните Шишмановци“.
Изследването на Шишмановия род д-р Веселина Узунова започва преди 4 години. „Това проучване е важно, за да се изследва историята на Хасково през 19 век. Късметът ми се усмихна, когато един от внуците на Христодул Вълчев Шишманов ми предаде родословното дърво на рода. Сред имената от фамилията са почти всички видни хасковски личности, които водят борбата за независимост и народно просвещение, тези, които днес наричаме будители“, разказа д-р Веселина Узунова. Христодул Шишманов е бил най-богатият сред българите тогава, но и най-деен и най-уважаван. 25 години той редял делата на хасковската църковна община. Построил е първата църква, открил е първото училище, довел е в Хасково първите учители и лекари, учредил е първото в Южна България читалище. Делото му е продължено от неговите най-близки съратници и от синовете му. „Българите разбрали, че Хасково се превръща във важен център на християнството и на българската култура, че градът предлага големи перспективи за развитие на стопанския живот и това население започнало да приижда в града. Така тези българи посрещнали свободата няколко десетилетия по-късно като горди хасковци“, каза още д-р Веселина Узунова.
Специални гости на събитието бяха ЖНХ „Зора-Зорница“ с диригент Иванка Топузова от НЧ "ЗОРА-1982“ и Даниел Христов от класа на Иванка Топузова.
Документалният филм „Непокорните Шишмановци“ е част от поредицата „Загадки и истории в музея“, изработена по проект РЕВИТА с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 чрез Програма РА 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”, Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство“.