Нидерландия вдига "ветото" върху влизането на България в Шенген

Правителството на Нидерландия вдига "ветото" върху присъединяването на България в Шенгенското пространство и така остава да бъде преодоляна само съпротивата на Австрия срещу разширяването на зоната за свободно пътуване. 

Виена допусна влизането на България и Румъния, но само с въздушните им граници. Двете балкански страни обаче настояват за ясен график кога ще бъдат приети и по земя, което ще доведе до край на опашките по границите и затрудненията за бизнес. 

Преговорите продължават, като според румънски източници засега Австрия не е склонна да допусне пълноправно членство през следващата година.

Нидерландия вдига ветото, но иска мониторинг

Нидерландия се съгласи България да се присъедини към европейската Шенгенска зона, най-голямата зона без паспорти в света, съобщи нидерландското министерство на правосъдието, слагайки край на дългогодишното противопоставяне на страната на този ход, съобщи Ройтерс.

Правителството на Нидерландия смята, че "България отговаря на поставените условия за присъединяване към Шенген и следователно можем да се съгласим с решение, което води до пълноправното ѝ членство", но последната дума е на парламента в Хага.

От нидерландския кабинет отбелязват, че мониторингът след присъединяването е желателен както за управлението на границите, така и за върховенството на закона, посочи БНР.

По-рано в петък премиерът Николай Денков каза, че се очакват позитивни новини от Нидерландия за присъединяването на България и Румъния към Шенген.

"Крайното решение за вдигане на "ветото" трябва да бъде взето от парламента на Нидерландия. Това ще стане другата седмица, ако всичко е наред", обясни Денков.

Преди ден подобно очакване обяви и президентът Румен Радев.

Премиерът каза, цитиран от БНР, че за да стане това възможно, е извървян "доста труден път през последните месеци".

"Приетите закони в НС, работата по вдигането на специалния механизъм за наблюдение на България, който е свързан с върховенството на правото, позитивните резултати от мисията, която беше през ноември в София, с участието на Нидерландия и Австрия",каза министър-председателят.

По думите му с Австрия продължават преговорите. В момента се обсъждали различни варианти как би изглеждало едно такова решение.

Резервите на Нидерландия

Нидерландия е в трудна политическа ситуация, след като крайнодясната, популистка, антиислямистка и евроскептична Партия на свободата на Герт Вилдерс спечели драматична победа на предсрочните парламентарните избори.

Партията обаче остава изолирана и трудно ще формира правителство.

Резервите на Нидерландия към българското членство бяха свързани с недостатъчните резултати в борбата с корупцията и установяването на правовия ред у нас.

Нидерландия поиска оценка на последните законодателни промени у нас, засягащи контрола на главния прокурор, промените за КПКОНПИ и готвените конституционни промени.

Мисия на ЕК у нас вече излезе с положителен оценка и Марк Рюте, който продължава да управлява Нидерландия като служебен премиер, изпълни ангажимента си и сега предлаг вдигането на "ветото". 

Австрия пак е втвърдила тона

Румънският премиер Марчел Чолаку от своя страна изрази надежда преговорите за присъединяване на страната към Шенгенското пространство да приключат през следващите два дни.

В същото време според политически източници на Аджерпрес Австрия отново е втвърдила тона и не желае да обсъжда присъединяването със сухопътни граници през следващата година, нито връзката между влизането с въздушните и сухопътните граници.

"За тази година се надяваме в следващите два дни да завършим преговорите за присъединяване към Шенгенското пространство, на първо място по въздух и море, а догодина и със сухопътните граници, както и да завършим колкото е възможно по-голяма част от инфраструктурата“,каза премиерът Марчел Чолаку, цитиран от БТА.

Австрия допусна да преразгледа "ветото" си срещу присъединяването на България и Румъния, но само с въздушните граници. Двете балкански държави обаче настояват и за достъп до пространството на свободно движение със сухопътни граници или ясен график кога това ще се случи.

Австрия спира България и Румъния, докато Нидерландия има резерви само към нашето присъединяване. Австрия вече допусна, че може да се съгласи двете балкански държави да влязат на първо време с летищата, а до дни се очаква и реакция от Нидерландия.

Ще се преговаря до последния ден

В петък българският премиер Николай Денков съобщи, че е провел среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с канцлера на Австрия Карл Нехамер и с румънския президент Клаус Йоханис.

"Обяснихме, че за нас сухоземните граници са важни и разговаряхме как би могло да се подходи. Остана за последваща дискусия, преговорите продължават“, допълни Денков.

Министър-председателят не посочи кой е последният ден, когато се очаква да приключат преговорите по въпроса.

България и Румъния се надяват да бъде постигнато решение на извънредно заседание до края на годината или в началото на следващата. 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини