Как да противодействаме на вредното обездвижване

Всеки съвременен човек, чието ежедневие преминава основно в работа в офис, е наясно, че заседяването причинява редица вреди за здравето. Сред тях са затлъстяването, развитието на диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и други.

Най-вероятно е да предположим, че за да не си предизвикаме подобни здравословни проблеми, трябва да спортуваме активно. И не бихме сгрешили. Но се оказва, че има и още един (не толкова очакван) фактор, който играе съществена роля и дори изобщо не е свързан с физическа активност.

Става въпрос за съня. Според ново проучване замяната на 30 минути седене с 30 минути сън всеки ден намалява общата телесна маса с близо половин килограм, а талията - с почти два сантиметра.

Това обаче все пак не бива да ни оставя с впечатлението, че е добра идея да пренебрегваме спортуването за сметка на съня. За да сме здрави, наред с това да се наспиваме, трябва да включваме здравословно хранене, социализация и разбира се, физическа активност.

Според вторите на изследването замяната на седенето с каквато и да е дейност помага да контролираме холестерола и теглото си. Дори само ходенето оказва благоприятен ефект.

Но е факт, че по-интензивната активност има своите предимства. Когато например заменим седенето с половин час умерени до интензивни упражнения, можем да свалим над половин килограм от теглото си, както и 2.4 сантиметра мазнини от талията си.

Ползите от по-активния начин на живот обаче далеч не са само за фигурата. Те са и за цялостното ни здраве. Като се движим повече, се грижим за сърцето си и държим холестерола и кръвната захар под контрол.

Но за хората, които нямат изградения навик да спортуват, промяната в тази посока може и да се стори предизвикателство. Затова здравните експерти съветват като за начало целите да не са толкова амбициозни, пише CNN.

По думите им по-лесно можем да свикнем да включваме повече физическа активност, като например започнем да ходим докато говорим по телефона или си настройваме аларми през деня, които да ни подсещат да ставаме от стола и да се раздвижваме поне за няколко минути.

Според друго проучване от януари тази година, ставането и раздвижването на всеки час в продължение само на пет минути, доказано помага. А на хората с високо кръвно налягане, би им се отразило добре дори, ако отделят само и по една минута ходене на всеки час.

Източник: lifestyle.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини