Камари от молби за работа от млади учители се трупат на бюрата на директорите на школа в Кърджали, но предпочитани са кадрите на възраст между 40 и 50 години.Причината е слаба подготовка и лошо владеене на български език.
При мен има 70 молби за 3 учителски места. За съжаление малко от кандидатите имат необходимата подготовка. Повечето са завършили Филиала на Пловдивския университет в Кърджали. Нивото им не е добро.Ние сме базово училище,където студентите от Филиала си карат практиката. Имаме впечатление от подготовката им. Това сподели за Кърджали бг вести директорът на най-голямото училище в региона „П.Р.Славейков”-Милко Багдасаров. Той каза, че за да даде стимул на подготвяните във Филиала кадри всяка година е предлагал работа на най-добре представилият се на практиката в училището. Понякога било трудно да се отсее и един кандидат. Добре е,че напоследък има наченки на обратна тенденция. Има мотивирани и знаещи кандидати. Трябва да подкрепим усилията на ръководството на Филиала да вдигне нивото. 80% от педагогическите кадри в областта идват от там, категоричен е Багдасаров.
Директор на основно училище в града споделя, че на бюрото му има 48 молби за работа от млади учители. Нито един не отговаря на изискванията.
В същото време в Бюрото по труда се обявяват свободни позиции за педагози. Търсят се качествени учители.
Според нормативната уредба право на директорите е да извършат подбор на педагозите. В тридневен срок те обявяват свободните места в Бюрото по труда и сайта на РУО.Това сподели за Кърджали бг вести началника на Регионалното управление по образование Ангелина Костова.
Опитните педагози са на мнение, че една от причините за „производството” на негодни учители е дистанционното обучение. То е неподходящо за подготовка на педагози.
Георги Кулов
А Б В
Познавач