Днес приехме тази мярка - да има 100% събираемост от дивидента на държавните предприятия. Това обяви финансовият министър Асен Василев на брифинг в Министерския съвет.
По думите му има една особеност, която трябва да се отбележи, тъй като тя представлява от една страна обществен интерес, а от друга страна - притеснителна тенденция. Особеността е свързана с дивидента, който трябва да внесе Българският енергиен холдинг (БЕХ). Към 6 февруари т.г. БЕХ публикува публичен отчет, в който посочва, че печалбата за 2022 г. е 1 млрд. 588 млн. лева. На база на това и служебният кабинет е направил разчет, че 100% дивидент означава БЕХ да внесе 1 млрд. 588 млн. лв., посочи Василев.
По думите му това по никакъв начин не поставя под риск енергетиката. Внасяйки този дивидент на 100%, БЕХ ще остане с няколко милиарда по сметките си, отбеляза той.
Василев посочи, че около два месеца по-късно БЕХ публикува нов отчет, като печалбата е 640 млн. лева. Тоест за тези два месеца, след изтичането на годината, счетоводителите на БЕХ и одиторите са открили, че печалбата на холдинга е била с почти 1 млрд. лв. по-малка, отколкото предварително обявената от БЕХ през февруари, коментира той. По думите му това е притеснително.
При представянето на акценти от готвения бюджет за тази година през седмицата Василев обяви, че една от мерките (освен повече постъпление и орязване на капиталови разходи), чрез които планира да ограничи дефицита в рамките на 3%, е да се вземе 100% дивидент от държавните фирми. Такава идеи представи преди месеци и Росица Велкова, която бе служебен министър на финансите, но в крайна сметка не я вкара в проекта за бюджет, който бе внесен в Народното събрание със заложен дефицит над 6%.
В крайна сметка служебният кабинет обаче взе решение БЕХ да плати 50% дивидент, за да не се поставя под риск поддържането на енергийните мощности - по оценка на тогавашното енергийно ведомство, отбелязва "Дневник".