Руският президент Владимир Путин трябва да бъде изправен пред съда заради неговата война в Украйна, заяви днес украинският президент Володимир Зеленски по време на своето посещение в Хага, където се намира Международният наказателен съд (МНС), предаде Ройтерс.
През март съдът издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин по обвинения в депортиране на деца от Украйна и Европейската комисия заяви, че в Хага ще бъде създаден още един международен център за преследване на престъпната агресия в Украйна.
"Всички ние искаме да видим тук в Хага друг Владимир, този, който заслужава да бъде наказан за престъпните си действия тук, в столицата на международното право", заяви Зеленски в своята реч, визирайки Путин. "Сигурен съм, че това ще се случи, когато спечелим", каза още той и добави: "Всеки, който предизвиква война, трябва да бъде изправен пред правосъдието", допълва той.
Русия, която не членува в МНС и отхвърля неговата юрисдикция, отрича да е извършила зверства по време на конфликта си с Украйна, който тя нарича "специална операция за демилитаризиране на своята съседка".
МНС каза, че посещението на Зеленски е продължило по-малко от час, но не даде подробности какви теми са били обсъдени.
В реч след посещението си в Международния наказателен съд в Хага (МНС) Зеленски поднови призива си за създаването на международен трибунал, който да преследва военните престъпления, извършени от руските сили, и агресията срещу страната му, предаде ДПА.
Без справедливост не е възможен и мир, заяви Зеленски. Той посочи процеса срещу високопоставени нацистки лидери в Нюрнберг след Втората световна война като модел за справянето с руснаците, замесени в жестокости в Украйна.
"Устойчивостта на мира произтича от пълната справедливост спрямо агресора", каза украинският президент. Той похвали работата на Международния наказателен съд, който започна разследвания малко след началото на руската инвазия и през март издаде международна заповед за арест на руския президент Владимир Путин по обвинения в извършването на предполагаеми военни престъпления.
След началото на руската инвазия през 2022 г. украинският лидер посети няколко чуждестранни столици, включително Лондон, Париж и Вашингтон. Нидерландия е силен поддръжник на Украйна и миналия февруари нидерландският премиер Марк Рюте заяви, че не изключва каквато и да било военна подкрепа за Киев, стига тя да не въвлече НАТО в конфликт с Русия.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен миналия февруари заяви, че в Хага ще бъде създаден международен център за преследване на престъпната агресия в Украйна. МНС може да преследва геноцид в Украйна, но няма юрисдикция по обвиненията в престъпна агресия от страна на Русия там, посочва Ройтерс. ООН дефинира престъпната агресия като "инвазия или атака от страна на въоръжените сили на държава (на) територията на друга държава, или каквато и да било военна окупация".