Най-големият производител на железопътни превозни средства в света CRRC пусна на релсите в Китай влак с нулеви емисии, работещ с водородни горивни клетки с буфер от суперкондензатор. Локомотивът, теглещ четири вагона, развива максимална скорост от 160 км/ч, което го прави най-бързият подобен в света.
Машината е разработена от държавния промишлен гигант CRRC, съвместно с Chengdu Rail Transit. Това е първият пътнически влак в Китай, задвижван с водород, с пробег от 600 км и отделящ единствено вода в околната среда. Той е способен да се управлява автономно, разчитайки на 5G комуникация, автоматично стартиране, спиране и връщане към депото.
Към момента Германия е глобалният лидер в сектора, с около 14 влака Alstom, задвижвани с водород, които са в експлоатация от миналата година. Машината на CRRC може и да печели съревнованието за максимална скорост с немските влакове с около 20 км/ч повече, но изостава по отношение на пробега – подвижния състав на Alstom може да измине около 1000 км. Интересно е да се отбележи, че докато Япония и Южна Корея изглеждат като най-върлите привърженици на екологичния транспорт, то последните данни показват, че Китай поема водеща роля в реалното разработване и пускане в експлоатация на превозни средства, задвижвани с водород, както и на станции за тяхното зареждане.
В света има малко над 1000 водородни станции, според Information Trends, и около една трета от тях са в Китай. Тези данни са показателни за намерението на страната да продължи да напредва в развиването и реализирането на още подобни проекти. Освен това Китай контролира и по-голямата част от доставките на литиеви батерии в глобален мащаб.