Ако Народното събрание не приеме промените в Кодекса на труда, предложени от БСП, минималнaта работна заплата да стане 50% от размера на средната през предходните 12 месеца, като решението да се взима от Министерски съвет до 31 декември (което значи, че промените биха влезли в сила от 1 януари 2023), най-големият синдикат КНСБ ще излезе на масови протести.
Това обявиха от КНСБ в Народното събрание. Представители на синдиката участваха в брифинг на БСП в кулоарите на законодателната институция, провел се минути след като в зала не бе прието работното време да бъде удължено до гласуването на точка 8 от дневния ред, която именно са промените в трудовия кодекс.
Казусът с повишението на минималните нива на възнаграждение възникна вчера по време на заседанието на ресорната Комисия по труда и социалната политика. На нея бе прието както предложението на БСП, така и това на ГЕРБ в закона да бъде записано изрично "брутна заплата", което според социалистите включвало и клас прослужено време, извънреден, нощен труд, вредни и др. Освен това - в предложението на ГЕРБ, което повечето от партиите подкрепиха, е записано, че правителството решава за ръста на МРЗ до 1 септември, което значи, че повишението ще влезе в сила чак от началото на 2024 година.
"Не искаме нищо повече от това работещите на минимална заплата да могат да си купят същото, което са могли преди една година. Защото в момента се налага да работят над 6 седмици, за да могат да си позволят същите стоки и услуги, каквито са могли на предишната Бъдни вечер. Това е абсолютно недопустимо. Абсолютен хаос - със запетайки и членове това се протака и сме напът да посрещнем Новата година без ръст на минималната заплата", заяви Любослав Костов от синдиката.
"КНСБ заявява готовност за национални протестни действия, които ще бъдат в огромни мащаби", допълни синдикалистът Тодор Капитанов.
ГЕРБ, "Продължаваме Промяната", "Демократична България", "Български възход" и ДПС блокираха увеличението на минималната работна заплата. Това коментира председателят на ПГ на "БСП за България" Корнелия Нинова на брифинг в парламента в присъствието на депутатите от левицата и с участието на представители на КНСБ.
Настоявахме и настояваме днес парламентът да приеме 850 лева минимална работна заплата, посочи тя. Отхвърляйки предложението изобщо парламентът да се занимава с тази тема, ГЕРБ, "Продължаваме Промяната", "Демократична България", "Български възход" и ДПС гласуваха за това - блокират целия процес, коментира Нинова. Т.е. нека хората, които работят, да знаят по чия воля те няма да получат увеличение на минималната работна заплата от 1 януари, посочи тя. Да се знае кои политици и партии са блокирали увеличението на минималната заплата, отбеляза Нинова. Ако днес бяхме решили този въпрос, има време утре да се отрази в бюджета и има време до 31 декември Министерският съвет да си издаде постановлението, добави тя.
Лидерът на БСП коментира, че четвърта точка в декларацията с приоритети, предложена от "Продължаваме Промяната", е минимална заплата 50 процента от средната. Няма думата "брутна", няма отпадане на класа, посочи тя. Между това, което са ни дали, и това, което правят вчера и днес, има тотално разминаване, да вземат да се определят какво искат и когато сутрин кажат нещо, да го държат до обяд, до вечерта, до другия ден, това би било сериозен разговор, коментира Корнелия Нинова. Искаме сериозен разговор по последователни позиции, допълни тя. В отговор на въпрос Нинова уточни, че това не означава, че вторият мандат е обречен.
В петък ще гласуваме както досега, ще си подкрепим промените в Изборния кодекс, заяви още председателят на ПГ на "БСП за България". В декларацията, която са ни предложили за разговор, темата за Изборния кодекс я няма, явно самите те са се отказали от нея, коментира тя.