Женският египетски лешояд Бояна, чиято история развълнува хиляди хора по света, бе намерен мъртъв със следи от огнестрелна рана в района на гр. Джебел, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Бояна беше първият египетски лешояд, излюпен в eвропейски зоопарк, пуснат на свобода и сформирал двойка в дивата природа на България. Преди няколко дни БДЗП е получило тревожен сигнал от GPS предавателя, с който е била маркирана птицата.
Екип на БДЗП е посетил мястото със специално обучено куче и е открил тялото на лешояда. От дружеството са подали информация към всички отговорни институции. Сформиран е междуинституционален екип с участието на представители на полиция, прокуратура и държавно горско стопанство, като по случая е започнало разследване за изясняване на обстоятелствата около смъртта на рядката птица и установяване на извършителя.
Образувано е досъдебно производство и разследването продължава. Тялото на лешояда в момента е в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани за изследване и ветеринарна експертиза.
Египетският лешояд е световно застрашен вид и най-бързо намаляващата хищна птица в Европа. Видът е защитен и неговото преследване попада под разпоредбите на Наказателния кодекс, който предвижда наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лева. За последните две години това е вторият случай на бракониерство над лешояд в област Кърджали, след като през 2021 г. черен лешояд бе прострелян и по-късно загина от раните си.
[Вид лешояди, възстановявани четвърт век, бяха отровени за една нощ (обновена)]
Вид лешояди, възстановявани четвърт век, бяха отровени за една нощ (обновена)
За последните 30 години популацията на египетския лешояд на Балканите е намаляла с 80%. Понастоящем в България гнездят едва 26 двойки. Над 20 организации от 14 държави по целия му миграционен път (Европа, Азия и Африка) са обединили усилия за опазването му, тъй като загубата на дори един индивид има огромно значение за популацията.
Бояна е излюпена и отгледана в зоопарк "Прага" в Чехия през 2017 г., а година по-късно е дарена на България, за да стане част от програмата за подсилване на популацията на вида на Балканския полуостров. През 2018 г. Бояна е освободена в дивата природа на Източни Родопи, адаптира се успешно и заживява сред дивите си събратя.
През следващите три години тя посещава над 20 държави в Европа, Близкия Изток и Африка, за да се завърне отново в България през тази година.
Darik News