„Осъзнати и съюзени“ /Aware&Allied/ е новият проект на сдружение „Родопея – Балканика“ с екип ученици и учители от СУ „Петко Рачов Славейков“. Това е десетият съвместен проект за младежки обмен, който дава възможност на ученици от училището за шампиони да представят България в иновативни проектни дейности. От 2016 година досега проектите се осъществяват в сътрудничество със сдружение „Родопея- Балканика“, Кърджали. След проектите в Германия, Австрия, Испания, Босна и Херцеговина, настоящият международен обменсе организира от румънската неправителствена организация ‘’ProCivisDorna’’ с партньори от България, Гърция, Италия, Испания и Португалия. Проектната среща ще бъде в продължение на 9 дни в румънското планинско селище Ватра Дорнейи всяка страна ще бъде представена със 7 участници и един групов отговорник.
Европейски изследвания и данниподчертават факта, че социалното изключване е един от най-актуалните проблеми за младите хора. Това проучване съответства на общата цел на програма Еразъм плюс – да насърчава ценностите на ЕС за включване, солидарност и недискриминация, които са приоритети в Европейската стратегия за младежта 2019-2027.
Общата цел на проекта„Осъзнати и съюзени"е да: стимулира социалното включване, развие социалните умения, повиши нивото на осъзнаване на дефицитните ситуации в общността, мотивира гражданско участие и инициативи на младите хора, за да бъдат овластени, активни и добре интегрирани граждани.
Конкретните цели са да се :развият социални компетенции, насърчи солидарността и справедливото гражданско поведение, повиши нивото на информираност и самооценка на младежи с по-малки възможности за изява и допринесе затяхната интеграция и социална ангажираност. Проектът стимулира критичното мислене и мотивира участниците да се включат в повишаване осведомеността на общността относно приобщаването им чрез информационни инструменти.
Групата от СУ „П.Р.Славейков“ ще бъде полезна с опита от проектни дейности за стартиране на социален проект. В резултат на проекта младите хора ще осъзнаят проблемите, които срещат техните връстници и разберат, че може да са реализират и интегрират в общността чрез собствени действия и воля. Проектът ще ги вдъхнови, да се включват створчески идеи, дейности и структури на влияние, за да бъдат полезни и изразяват своите нужди и граждански позиции.
По време на мобилността в Румъния ще се използат методите на неформалното образование - работа в екип,групови дискусии, дебати, анализи, образователни и самостоятелниигри за осведоменост; прилагане на театрални и драматични методичрез инструменти за генериране, изразяване на идеи и междукултурно обучение.Чрез разпространение на проектни материали - видеоклипове, брошури, статии, страници в социалните медии и други, ще се стимулирасправедливото и проактивно поведение с нови действия и проекти, които ще решават текущи проблеми.
Нешка Шопова