Скринигова кампания за хепатит тип В и С върви стартира в цялата страна във времето от 29 юли и ще продължи до 5-ти август, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
През този период хората, които желаят да се изследват превантивно, могат да го направят в определени лаборатории в страната. За това не е необходимо да имат направление от личния си лекар.
Скринингът в Хасково ще се проведе в микробиологичната лаборатория на РЗИ на 29 юли и от 1-ви до 5-ти август. Изследванията са възможни на посочените дати във времето между 9 и 13 часа. Става въпрос за бързи имунохроматографски тестове за доказване на повърхностен антиген на хепатит В вируса и на антитела срещу хепатит С вируса. Могат да бъдат направени и имуноензимни тестове за хепатит А, В, С, D и Е. За тях обаче хората ще бъдат анкетирани и отговорите им изпратени към Националната референтна лаборатория по вирусни хепатити. Прегледите са безплатни и анонимни, уточняват здравните власти.
Акцията е посветена на Световният ден за борба с хепатита се провежда всяка година на 28-и юли.
Целта на кампанията, която тази година е под мотото „Не мога да чакам“, е да се повиши обществената осведоменост за вирусните хепатити.
Съществуват пет основни щама на вируса на хепатит А, B, С, D и Е, като глобалните усилия са насочени към елиминиране на инфекциите с хепатит B, C и D. В тази връзка Световната здравна организация информира, че по света 1,1 милиона смъртни случая са причинени именно от хепатит B и хепатит С инфекции. В същото време диагностицирани са около 10% от лицата, които имат хронично протичаща инфекция с хепатит B, а децата, които имат достъп до ваксина срещу хепатит B при раждане, представляват едва 42 %.
В изпълнение на Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити в България за периода 2021 - 2025 г. Министерството на здравеопазването осигурява диагностикуми и консумативи за диагностика на вирусни хепатити за нуждите на лабораторната мрежа в страната.
Сред основните цели на Националната програма са намаляване на заболяемостта с 45% и смъртността с 30% от хронични вирусни хепатити до 2025 г.; достигане и задържане на 95% обхват с трети прием на ваксина срещу хепатит B при деца; достигане на нива за диагностика и лечение на хепатит В и С - над 50% диагностицирани пациенти и над 40% лекувани и намаляване на разпространението на вирусни хепатити А, D и Е.